لطفا منتظر بمانید...

پرسش و پاسخ

از طریق فرم زیر (ارسال جدید) شما عزیزان می توانید پرسش های عمومی خود را در رابطه با سکه مطرح نمایید.

ایمیل پایگاه سکه ها جهت ارسال تصویر: support[at]sekeha[dot]com

توجه :

  • پیش از ثبت هرگونه پرسش ، لطفا بخش های «اصطلاحات سکه شناسی» ، «دانستنی ها» و «فهرست سکه های سایت» را مطالعه و مشاهده کنید. در صورتی که به پاسخ خود نرسیدید، سپس اقدام به ثبت پرسش نمایید.
  • به پرسش های تکراری پاسخ داده نمی شود! و پایگاه سکه ها در تایید یا رد یک پرسش مختار است. پرسش خود را چند مرتبه ارسال نفرمایید.
  • با توجه به غیر قانونی بودن خرید و فروش سکه های چکشی، از پرسش در مورد قیمت ، خرید و فروش این نوع سکه ها خودداری فرمایید.
  • به پرسش های با موضوع اصل یا تقلبی بودن سکه های چکشی، پاسخی داده نمی شود.

 

پرسش شما توسط کارشناس مربوطه بررسی و در همین جا پیرو آن پرسش، پاسخ نمایش داده خواهد شد.

 

 

پرسش ها

سلام ،چند سوال داریم .
۱-آیا ممکن است سکه تقلبی طوری ضرب شده که حتی کارشناسان نتوانند تقلبی بودن آن را تشخیص دهند؟
۲-سکه ۱۰ریال ۱۳۲۶که قیمت آن بسیار گران است آیا میدانید تیراژ آن در این سال چند عدد بوده؟
۳-رایج مملکت ۲هزاردینار۱۳۰۴ متعلق به احمدشاه است یا رضا شاه ؟چون آذر ۱۳۰۴ آغاز حکومت پهلوی بوده وتا قبل آذر، احمدشاه حکومت میکرده.
۴-با توجه به گفته شما که ۵و۱۰ پهلوی ۲۵۳۷ نقره تقلبی می باشند پس نویسنده محترم کتاب"مدال و نشان های دوره پهلوی"که تصویر این سکه ها را آورده ،در واقع ایشان مرتکب اشتباه شده است؟
۵-جواب یکی از سوالات آقای سرایی عالی، این است: علت ارزان بودن سکه چکشی اصل این است که تقلب سکه های چکشی از اصل آنها به مراتب بیشتر است ودیگر کسی به آنها اطمینان ندارد و اصل آنها را هم با دیده تقلب مینگرند.

پاسخ:
1. در ایران خیر.
2. خیر، اطلاعی نداریم.
3. سری سکه های نقره رایج 1304 متعلق به رضا شاه می باشد.
4. قبلا هم گفته شد، سکه های 5 و 10 پهلوی در کتاب مورد نظر اصلا نقره نیستند. عکس سکه های طلا را سیاه سفید کرده اند تا نقره به نظر آید.
5. اطلاع نداریم.
سلام
خيلي وقته فروش وي‍ژه با تخفيف ويژه نداشتيد؟

پاسخ:
به دلیل افزایش قیمت ها، امکان فروش با تخفیف برای برخی از کالا ها وجود ندارد.
سلام خدمت شما و اساتید یه چند تا سوال داشتم
1 .سایت شما بهترین سایت ایرانی از نظر سکه است احتمال این که سایتی با موضوع اسکناس هم بزنین هست
2 به چه دلیلی سکه های چکشی اصل به قیمت پایین در بازار خرید و فروش میشوند
3 سایت های دیگری با موضوع خرید و فروش سکه موجود است؟
4 سکه ی طلا رو چگونه می توان تشخیص داد؟
5 قیمت سکه های چکشی رو از کجا می تونم پیدا کنم؟
ممنون از پاسخ های شما

پاسخ:
1. فعلا خیر
2. با توجه به ممنوعیت خرید و فروش سکه های چکشی از بازار سکه های چکشی اطلاعی نداریم.
3. بله موجود هست. کافی است در اینترنت جستجو فرمائید.
4. تشخیص نیاز به دانش و تجربه دارد. دانش را می توانید با تهیه کتابهای سکه شناسی تا حدودی بدست آورید. اما برای کسب تجربه بایستی سالها در این حوزه فعالیت داشته باشید.
5. اطلاع نداریم.
سلام میخاستم بگم که وقتش نشده که قیمت سکه ها رو بروز رسانی کنید .........با تشکر و خسته نباشید خدمت تمامی اعضای سایت سکه ها ..

پاسخ:
قیمت ها سایت در خرداد ماه بروز رسانی خواهد شد.
سلام
ميخواستم بدونم آيا ارور ضرب مكرر در سكه هاي طلاي پهلوي دوم ارزشمند است يا خير؟

پاسخ:
باید کمیت آن بررسی شود. مطمئنا اگر کمیاب باشد ارزش بیشتری از سکه های معمولی دارد.
با سلام و تشکر از وقتی که برای پرسش به سوالات صرف می کنید. خردترین سکه ماشینی ناصرالدین شاه 12 دینار و سه شاه دیگر قاجار 50 دینار بوده است در حالیکه خردترین سکه پهلوی اول 1 دینار و پهلوی دوم 5 دینار. آیا در زمان قاجار سکه های خردتر چکشی ضرب می شده یا علت دیگری داشته است؟

پاسخ:
تعیین ارزش اسمی سکه ها در دوره های یاد شده متغیر بوده و بنا به سلیقه و نظر مسئولین وقت انتخاب می شد.
از سال 1297 هجری به امروز هیچ سکه چکشی رسمی و قانونی ضرب نشده است.
12 دینار ناصر الدین شاه برابر با 12 قسمت از یکقران (1000 دینار) بود و در دوره رضا شاه 1 دینار برابر با 1 قسمت از یک ریال (100 دینار) بود. پس این دو سکه تقریبا به یک میزان ارزش داشته اند. 5 دینار رضا شاه و محمد رضا شا نیز برابر با 50 دینار دوره قاجار بوده است.
سلام به اعضای سایت زحمت کش سکه،چند سوال دارم.۱-سکه های ۲هزار دینار مظفرالدین شاه که سال۱۳۱۱و۱۳۱۲و۱۳۱۳هستند اینها ارور تاریخ دارند؟ چون ناصرالدین شاه در این سالها پادشاه بوده ومظفرالدین میرزاولیعهدو ناصرالدین شاه ۱۳۱۳ترور میشود ومظفرالدین در تبریز بوده وحدود۴ماه صبر میکند که ۱۳۱۴شود چون معتقداست دوتا ۱۳کنار هم(۱۳+۱۳)دلالت بر نحس بودن داردو وقتی ۱۳۱۴میشود واردطهران میشود وبرتخت مینشیند حالا چه جور سکه هاتاریخ دوران ولیعهدی او دارند؟؟۲-سکه نقره از قدیم تا ۱۳۳۰شمسی درایران ضرب شده آیا درایران معدن نقره وجود دارد؟۳-عیار سکه های دهه ۱۳۲۰شمسی محمدرضاپهلوی ۶۰۰ هستند رضاشاه ۸۰۰قاجار۹۰۰آیابه علت کثرت جمعیت ایران بوده که عیار آنها پایین آمده یابخاطر دلایل دیگر؟
بسیار ممنون از زحمات شما

پاسخ:
۱. سکه های مظفرالدین شاه با تاریخ های ۱۳۱۱ ، ۱۳۱۲ و ۱۳۱۳ به اشتباه با استفاده از قالب ناصرالدین شاه ضرب شده اند. به این نوع سکه ها ارور قالب اشتباه گفته می شود.
۲. بله از قدیم وجود داشته است.
۳. دلیل کاهش عیار نقره و وزن سکه های نقره در زمان محمدرضا شاه تورم و افزایش قیمت نقره بوده است. در دوره رضا شاه تا سال ۱۳۱۰ عیار سکه های نقره ۹۰۰ بود و از ۱۳۱۰ با قانون جدید به وزن سکه ها اضافه شد. برای مثال سکه یکهزار دینار رضا شاه که وزنی برابر با ۴.۶ گرم داشته است و عیار آن ۹۰۰ بود به یک ریال با وزن ۵ گرم و عیار ۸۲۸ تغییر کرد.
سلام، چند سوال دارم،۱-آقای علی غلامی گفته سکه ضرب ۱۱۸۷قسطنطنیه اولین سکه ماشینی است منظورش اولین سکه ماشینی در جهان است یا اولین سکه ماشینی که وارد بازار ایران شده و جزیی از چرخه سکه بازار ایران شده است؟۲-درمورد ۵و۱۰پهلوی نقره ۲۵۳۷ باتوجه به این که به چند نفر پاسخ داده اید من هنوز متوجه نشده ام جریان این سکه چیست؟چون در کتاب مدال ونشان های دوره پهلوی این ۲سکه درموردشان توضیح داده شده .یعنی نویسنده محترم به اشتباه این۲سکه را درکتاب آورده؟تشکر فراوان

پاسخ های داده شده به این پرسش ها کامل و گویا بوده است. مجددا پاسخ ها را مطالعه فرمایید.
با سلام.
فرق شیر و خورشید پهلوی و قجری چیه؟ آیا توی همه سکه ها پهلوی و قجری این تفاوت هست؟ بعنوان نمونه پرتو خورشید در 5000 دیناری خطی مظفر به یک شکل است ولی در 2000 و 5000 دینار تصویری مظفر به شکلی دیگر و شبیه 5000 دیناری تصویری پهلوی اول است!
با تشکر

بدلیل اینکه طراحان سکه ها متفاوت بوده اند. دلیل دیگری ندارد.
با سلام به دست اندرکاران محترم سایت سکه،چند سوال دارم
۱-سورشارژ بعضی سکه ها مثل ۵۰دینار ۱۳۲۲محمدرضا پهلوی از روی ۵۰دینار ۱۳۲۰رضاشاه است بخاطر این بوده که اعلام کند شاه جدید برتخت نشسته وسکه جدید ضرب کرده ولی خیلی موارد بوده مثلا سکه های ناصرالدین شاه سورشارژ ۱۲۹۸برروی ۱۲۹۷و نیم ریال رضاشاه ۱۳۱۲برروی ۱۳۱۰و ... حالا اینها در دوره خود یک شاه بوده ،علت این سورشارژها به چه خاطر بوده؟
۲-وضعیت مجموعه داری در ایران به نظر شما چگونه است یعنی نسبت به کشورهای دیگر در چه سطحی است؟ ظاهرا ضعیفه چون بیشتر سکه های نقره قیمت آنها در واقع پول نقره خام آنها هم نیست! نظر شما را میخواهم جویا شوم. معروف ترین سایت سکه عتیقه در ایران سایت شماست آیا سایت خود را با سایت های مشابه در کشورهای دیگر مقایسه کرده اید که شما چند عضو دارید آنها چند عضو؟؟
۳-سومی در واقع سوالی نیست کنجکاوی است، عجیب ترین و کمیابترین سکه که تا به حال سایت شما فروخته چه سکه ای بوده است؟ بسیار ممنون بخاطر زحمات شما

پاسخ:
1. علت؛ هزینه بالا و نبود دانش و فناوری طراحی و تولید قالب برای تاریخ های جدید بوده است. همچنین طراحی و تولید قالب پروسه ای زمان بر است که در مواردی کمبود وقت را هم می توان دلیل قرار داد.

2. بله ، قطعا میزان علاقمندی به مجموعه داری در ایران در مقایسه با کشورهای توسعه یافته، ناچیز می باشد. مقایسه درست تنها در صورتی امکانپذیر است که شرایط مساوی باشد.
یکی از دلایل اصلی و غیر قابل انکار که باعث افول در این حوزه شده است نبود قوانین و مقررات و همچنین فعالیت نادرست عده زیادی از فروشندگان می باشد که موجب روی برگردانندن عده ی زیادی از علاقمندان تازه کار شده است. البته همیشه به مجموعه داران تازه کار توصیه می کنیم که قبل از هر اعتمادی اول دانش خود را با مطالعه افزایش دهید ، تا بتوانید خوب را از بد و درست را از نادرست تشخیص بدهید.

3. ارور جالب زیاد داشته ایم. اما شاید یکی از جالب ترین ها سکه «ضرب بر پولک اشتباه و ضرب خارج از مرکز» بوده است. معمولا کمیاب ترین سکه ها «گرانبهاترین سکه ها» نیز هستند که قبلا معرفی کرده ایم.

جهت ثبت پرسش لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا ثبت نام کنید

جهت دریافت اخبار، فروش‌های ویژه و کد‌های تخفیف لطفا ایمیل خود را وارد کنید.