لطفا منتظر بمانید...
تبلیغات

درجه بندی کمیت سکه

/numismatics-base/coin-quantity.html2016-08-30
logo
سکه ها
درجه بندی کمیت سکه600600

Persian Numismatics - درجه بندی کمیت سکه

شرکت ها و سازمان های مختلفی در دنیا وجود دارند که بطور تخصصی در زمینه مجموعه داری سکه فعالیت دارند و یکی از فعالیت های مهم آنها ارزش گذاری و تخمین قیمت می باشد. اینکه چطور آنها روی سکه قیمت گذاری می کنند برای عموم مردم شاید بصورت یک راز باقی بماند. اما دانستن اینکه چطور قیمت گذاری روی سکه انجام می پذیرد برای مجموعه داران از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. با توجه به اینکه قیمت سکه های کلکسیونی متغیر است و تغییرات بسیاری (در اکثر موارد افرایش) دارد. لازم است یک مجموعه دار از عوامل مختلف تاثیرگذار بر قیمت سکه اطلاع داشته باشد.

قیمت گذاری سکه بر سه اساس زیر صورت می پذیرد:

1. کمیّت سکه

2. کیفیت سکه

3. جنس سکه

باید به این نکته اشاره شود که قدمت سکه هیچ نقشی در ارزش گذاری آن ایفا نمی کند، مهمترین اصل در قیمتگذاری سکه کمیت آن می باشد. بعد از آن کیفیت نقش مهمی دارد، در نهایت جنس سکه تعیین کننده ارزش ذاتی فلز سکه می باشد. برای مثال سکه ای متعلق به سال جاری می باشد که جنس آن از نیکل است. به دلایلی تنها ده نمونه از این سکه وجود دارد. مطمئنا این سکه در نزد مجموعه داران از ارزش زیادی برخوردار است. دلیل آن هم مشخصاً این است که تمامی مجموعه داران علاقمند به داشتن یک نمونه از این سکه هستند. و بنا به قاعده عرضه و تقاضا، کالایی که از میزان تقاضای آن کمتر باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت.

برای ارزش گذاری بر روی یک سکه خاص نیاز است نخست کمیّت آن را بدانید. به این منظور ما سکه ها را بر چند درجه کمیت تقسیم کرده ایم که عبارت اند از : بسیار فراوان، فراوان ، کم ، کمیاب ، بسیار کمیاب ، نایاب و بسیار نایاب.

بارزترین دلیل قرار گرفتن یک سکه در درجه های کمیت ، به تیراژ ضرب آن بستگی دارد. البته به دلایلی نظیر ذوب کردن سکه برای تولید سکه های جدید و یا نابود شدن سکه توسط مردم (برای ساخت صنایع دستی و غیره) و یا محبوبیت یک سکه خاص ، در گذر زمان می تواند درجه کمیت سکه را تغییر دهد، و سکه را از دسته فراوان به کمیاب و حتی نایاب جابجا کند.

بسیار فراوان

معمولا سکه هایی در این دسته قرار می گیرند که با تیراژ بالایی ضرب شده اند و توسط بانک جمع آوری نشده اند. معمولا فلز این سکه ها از ارزش چندانی برخوردار نمی باشد.

فراوان

این سکه ها با تیراژ بالایی ضرب شده اند و به سادگی یافت می شوند. و معمولا ارزش آنها به کیفیت و جنس سکه بستگی دارد.

کم

تیراژ ضرب نسبتا زیادی دارند و یافتن آنها سخت نیست. بیشتر مجموعه داران برای شروع مجموعه داری به سراغ این سکه ها می روند.

کمیاب

سکه های کمیاب تیراژ ضرب نسبتا کمی دارند و شرایط نیر باعث کمیاب تر شدن آنها خواهد شد. معمولا پیدا کردن این سکه ها با کیفیت بالا کار دشواری است.

بسیار کمیاب

معمولا سکه هایی که در این دسته قرار می گیرند قیمت بالای دارند، تیراژ ضرب کمی دارند و گذر زمان نیز به همان اندازه به کمیاب تر شدن این سکه ها کمک می کند. دغدغه بیشتر مجموعه داران نیمه حرفه ای ، یافتن این دسته از سکه ها است.

نایاب

بخش های خالی آلبوم بیشتر مجموعه داران حرفه ای سکه های نایاب است. تیراژ ضرب این دسته از سکه ها بسیار کم بوده و شرایط گوناگون موجب نایاب تر شدن آنها در گذر زمان خواهد شد.

بسیار نایاب

سکه های دست نیافتی و بسیار گران قیمتی هستند، تیراژ ضرب آنها بینهایت کم بوده و بیشترین شرایط برای از بین رفتن آنها فراهم بوده است. جای اینگونه سکه ها در آلبوم بیشتر مجموعه داران حرفه ای خالی می ماند.

 

سید مهدی موسوی

راهنمای سکه های ایران

www.sekeha.com

دیدگاه ها

*****
خیلی ممنون از شما یادگرفتم ازتون
*****
سپاس از اطلاعا خوبتون
*****
سلام ایا سکه ی ۱۰ شاهی نادر شاه افشار کمیابه؟
*****
عالی بود
*****
با تشکر از سایت
*****
ضمن تقدیر و تشکر از زحمات شما جناب موسوی و همکاران گرامیتان .
از زحمات شما بی نهایت سپاسگذارم .
پایدار و مستدام باشید انشاالله .
*****
سلام لطفا در کنار مشخصات سکه ها کمیت هم ذکر کنید
(حداقل کمیت سکه های ماشینی)
*****
خیلی برام جالب بود. من یک سکه چکشی نیم قران ناصرالدین شاه دارم. خیلی دنبال قیمت این سکه و البته جایی که بفروشن (برای اینکه قیمتش دستم بیاد) گشتم. اما پیدا نکردم. آیا این سکه در دسته خیلی کمیاب قرار می گیرد؟ البته یک طرف اون وصله خورده.
*****
با تشکر از سایت
*****
بسیار عالی خیلی ممنون از مطالب

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.