12
اسکناس های پهلوی اول
عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد موسوی. ببخشید سوالی در رابطه با اسکناسهای پهلوی اول داشتم. شاهدیم که بر اسکناسهای درشت آن دوره، واژه پهلوی نوشته میشد. مثلا بر ۱۰۰ ریالی نوشته شده "یک پهلوی" . شنیده ام که در همان زمان پهلوی اول ، ارزش سکه یک پهلوی بیش از ۱۰۰ ریال شده بوده. آیا این درست است و اگر صحیح است، آیا در آن دوره بانک ملی تعهدی به پرداخت وجه اسکناسها به صورت سکه طلا داشته ؟ یعنی اینکه اسکناس رو با سکه طلا عوض کند.
عرض سلام و احترام به استادان عزیز. من در مورد دوره پهلوی و خصوصا زمانی که سکه های نقره ضرب می شد اطلاع ندارم ولی در حال حاضر مطلقا چنین تعهدی برای بانک های مرکزی و یا نهاد های پولی ملی کشورها وجود نداره که به اندازه قیمت اسکناسها حتما طلا و نقره ذخیره نمایند. چون اصلا در دوره کنونی دیگه طلا و نقره پشتوانه پول نیست و در کشورهای جهان، تولید ناخالصی داخلی و تراز تجاری به عنوان پشتوانه پول مطرح است. چنانکه حتی سوییس هم به میزان فرانک های منتشره خود ، ذخیره طلا نداره. البته این نظر بنده هست و استادان گرامی بهتر می توانند در این باب نظر بدهند.
خیلی سپاسگزارم آقای موسوی از پاسخ دقیق شما. فقط جسارتا منظورتان از سالهای بعد همان سالهای پایانی حکومت رضاشاه است یا اوایل محمدرضا شاه؟