3
واحد پول پوند پزو تا فرانک
باعرض سلام خدمت علاقه مندان
امیدوارم این مطالب جالب باشد درحرصورت برای شما
فرانک پزوتا وواحد پول پوند
فرانک نام چند یکای پول است. فرانک فرانسه یکای پول پیشین فرانسه پیش از پیوستن به یورو در ۱۹۹۹ میلادی بود. فرانک سوئیس به دلیل اعتبار مؤسسات مالی سوئیسی، یکی از ارزهای عمدهٔ کنونی جهان است. گفته می‌شود که این نام از عبارت لاتین francorum rex به معنی شاه فرانک‌ها (که روی سکه‌های فرانسوی تا سدهٔ ۱۸ ثبت می‌شد) یا از واژهٔ فرانسوی franc به معنی آزاد گرفته شده‌است.

اکنون سوئیس، لیختن‌اشتاین و بیشتر کشورهای آفریقایی فرانسوی‌زبان از فرانک استفاده می‌کنند. پیش از معرفی یورو، کشورهای فرانسه، بلژیک و لوکزامبورگ نیز از این یکای استفاده می‌کردند. فرانک در مستعمرات امپراتوری فرانسه از جمله الجزایر و کامبوج نیز به کار برده می‌شد.

معمولاً یک فرانک به ۱۰۰ سنتیم تقسیم می‌شود. نماد فرانک فرانسه ₣ یا به صورت متداول‌تر F بود. بانک‌ها و بازارهای مالی از مخفف‌های FF برای فرانک فرانسه، FB برای فرانک بلژیک و FL برای فرانک لوکزامبورگ استفاده می‌کردند.
پزوتا
پزوتا (به اسپانیایی: Peseta) نام یکای پول رسمی کشور اسپانیا در میان سال‌های ۱۸۶۹ تا سال ۲۰۰۲ است. پِزُتا جایگزین رئال اسپانیا شد که از اواسط سده ۱۴ میلادی، واحد پول در اسپانیا بود.

پِزُتا همچنین، یکی از یکاهای پول رسمی کشور آندورا در کنار فرانک فرانسه نیز بود. نشان اختصاصی این یکای پول در داخل کشور، PT, PTS, PTAو PTAS بود که در دوران‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت. تا سال ۱۹۹۹ ارزش این یکای پول برابر با ‎۱۶۶٫۳۸۶ Pts در برابر هر یک یورو بود.

طبق استاندارد ایزو ۴۲۱۷ یکای پول پزتا با علامت اختصاری ESP در معاملات جهانی نشان داده می‌شد.
پوند
پوند (به انگلیسی: Pound) یکای پول برخی از کشورهای دنیا است. ریشه پوند از بریتانیای کبیر می‌آید که ارزش آن برابر با یک پوند (یکای جرم) نقره بوده است.[۱]
واژه پوند ترجمهٔ انگلیسی واژهٔ لاتین libra است که یکای حسابداری امپراتوری روم بوده است.
سپاس فراوان