1
سکه یکهزار دینار ناصرالدین شاه
با سلام خدمت جناب موسوی و سایر دوستان گرامی.
می خواستم بدونم آیا سکه ای که تصویر آن ضمیمه شده، پروف است؟ و با این کیفیت به نظر شما چه میزان ارزش دارد؟
سلام جناب امجدی. ممنون از نظر شما. ولی باید توجه داشت که سکه های قاجاری معمولا دارای قالبهای بی نظیر و بی عیبی نیستند و نمی توان خیلی در جزییات آنها حساس شد. به نظر بنده که سکه فوق گرفتگی قالب ندارد وگرنه دیگر باید همه سکه های قاجار را دارای گرفتگی قالب دانست. اصولا کیفیت قالب هر سکه ای را باید در ظرف زمانی و مکانی خود در نظر گرفت. طبیعتا گرفتگی قالب وقتی معنا می یابد که از همان گونه ، سکه بدون گرفتگی هم وجود داشته باشد.
جناب امجدی! برای چه به مقاله های سایت ارجاع میدهید؟!! برای شما چه اهمیتی دارد که جناب موسوی چه نظری دارند؟!! مگر شما نظر ایشان را درباره گرفتگی قالب قبول دارید که به مقاله های ایشان اشاره می کنید؟!! اگر می شود یک سکه قاجاری بدون گرفتگی قالب هم به ما نشان دهید که ما ببینیم که آیا اصلا به نظر شما سکه بدون گرفتگی هم وجود دارد؟!!!! یکی از برترین سکه های ۵۰۰ دیناری تصویری مظفرالدین شاه را در سایت گذاشتم، فرمودید که گرفتگی دارد! حتی به جناب موسوی هم کنایه زده بودید که چرا گرفتگی سکه (به تصور شما) را در قیمت گذاری لحاظ نکرده اند!!! در حالیکه ۵۰۰ دیناری مظفر سکه بد ضربی است و میان گرفتگی قالب و بد ضرب بودن فرق وجود دارد.الان هم سکه فوق را دارای گرفتگی دانسته اید!!! و جالبتر آنکه مدعی هستید که قسمت از نقش برگ جا مانده!!!!! کجای برگ در قالب جا مانده؟!!!
جناب امجدی! گرفتگی قالب زمانی معنا پیدا می کند که سکه با قالب فرسوده و مستعمل ضرب شود نه مثل سکه فوق که با چنین جزییات خیره کننده و فوق العاده ای ضرب شده و گواه این موضوع، نقش عالی تصویر شیر و چهره خورشید و نوشته های برجسته و زیبای آن است که به ندرت در سکه ای دیده شده است. اگر مدعی هستید که این سکه گرفتگی دارد، نمونه بدون گرفتگی آن را به ما نشان دهید! البته اگر به نظر شما اصلا نمونه بدون گرفتگی وجود دارد!
در پاسخ به کاربر امجدی:
اولا من سوال نکردم؛ از استفهام انکاری استفاده کردم، چون مطمئنم که نظرات جناب موسوی را آنچنان که مدعی هستید، قبول ندارید و برای اثبات این موضوع مثال هم زدم.
ثانیا حرف خلاف واقع گفته اید و برای نظرات ایشان احترام قائل نیستید که اگر این طور نبود، در مورد سکه مظفرالدین شاه اون کنایه معنا دار را نثار ایشان نمی کردید!!!
ثالثا کمی از وقت خود را به جستجو در کاتالوگ ها اختصاص دهید تا نمونه های تایید شده NGC را ببینید که سکه های قاجاری ای که از کیفیتی بسیار پایین تر از مسکوکات اروپایی برخوردار هستند، درجات بالاتر از اروپاییها دریافت میکنند. زیرا کارشناسان NGC بر خلاف شما با فضای مسکوکات قاجار به خوبی آشنا هستند و اسیر تفکر گرفتگی قالب نیستند!
رابعا هیچ کدام از کاربران در جایگاهی نیستند که بتوانند نیت خواهی کنند و حسن یا سوء نیت کسی را تعیین نمایند. پس کمی محتاط تر نظر دهید!
خامسا شما اگر به نظر کارشناسان سایت اعتقاد داشتید، نظراتی عجیب و کاملا متفاوت با نظر ایشان ابراز نمیداشتید و بعضا قیمت گذاری های غیر واقعی و به دور از حقایق بازار را ارائه نمی نمودید! اگر خواستید می توانم دهها مورد را برای اثبات تک تک ادعای فوق مثال بزنم تا شاید نظرات گذشته تان که ظاهرا از یاد جنابعالی رفته، به خاطرتان بیاید!!!
ضمنا یکی از عجیب ترین نظرات شما این است که بنده را حرفه ای دانسته اید! من که فقط مشغول طرح سوال هستم و کمتر پاسخی هم به سوالات دیگران می دهم! چگونه می شود کسی چون بنده را حرفه ای دانست؟!!!