لطفا منتظر بمانید...
تبلیغات

مکرر ها

/numismatics-base/مکرر-ها.html2012-05-20
logo
سکه ها
مکرر ها600600

تکرار سایه وار روی نوشته ها و نقش های سکه را مکرر گویند، که به دلایل مختلفی ایجاد می شود. مکرر ممکن است تنها روی یک حرف یا یک کلمه و یا در همه جای سکه دیده شود. در ادامه دلایل مختلف بوجود آمدن مکرر را بیان خواهیم کرد.

ضرب مکرر

در این حالت سکه بعد از ضرب در جای خود باقی می ماند و با کمی جابجایی دوباره ضرب می شود. سکه ضرب شده در هر دو رو دچار مکرر می شود.

 

مکرر قالب اصلی

برای تولید قالب اصلی از هاب اصلی که نقش برجسته دارد(همانند سکه) استفاده می شود، با گرم کردن قالب فلز آن نرم شده و عمل پرس روی آن انجام می شود. برای رسیدن به قالبی با وضوح بالا باید چند مرحله این کار تکرار شود. امکان دارد در انجام پرس، هاب بر روی قالب به خوبی قرار نگیرد و قدری جابجایی پیدا کند. در نتیجه قالب به دست آمده از این کار مکرر شده و سکه های که با آن ضرب شده اند مکرر می شوند.

 

مکرر مکانیکی

مکرر مکانیکی در اثر شل شدن قالب در جای خود، اتفاق می افتد. با هربار پرس، قالب به بالا می رود و دوباره به سکه برخود میکند و آثاری از خود به جا می گذارد. علت شل شدن قالب نقص فنی دستگاه می باشد.

 

مکرر تاریخ

آخرین مرحله از ساخت قالب حک کردن تاریخ روی آن است، امکان دارد که در پانچ های پیاپی تاریخ، اعداد کمی چرخیده، بزرگتر، بالاتر و یا پایینتر حک شود که منجر به مکرر شدن قالب می شود. و سکه های ضرب شده توسط این قالب با تاریخ مکرر دیده می شود.

 

مکرر هاب اصلی

ممکن است برای تولید هاب اصلی از دو یا چند قالب کاری استفاده شود. که اگر بین دو قالب کاری تغییر کوچکی اعم از نوشته و جای خطوط و یا اعداد وجود داشته باشد، هاب اصلی مکرر می شود و قالب اصلی ای که با این هاب تهیه می شود مکرر خواهد شد. پیداست که سکه های ضرب شده با این قالب، مکرر خواهند بود. البته مکرر در این شیوه ممکن است خیلی کم و یا فقط روی یک حرف، یک کلمه از جمله و یا شامل قسمتی از نقش های سکه باشد.

دیدگاه ها

*****
بسیار عالی عالی عالی
فقط اگر عکس سکه های مورد اشاره نشان داده شود بسیار عالی میشود . سپاس از شما
*****
با سلام و تشکر از زحمات شما به نظر من ای کاش هر متن رو با یک تصویر توضیح میدادید اونوقت برای خواننده بهتر تفهیم میشد.
*****
سلام،ممنون از زحماتى كه جهت ارتقاء سطح معلومات افراد علاقه مند به اين رشته و در زمينه اطلاع رسانى به عموم در كمال صداقت و بدون جانب دارى و غرض ورزى انجام ميدهيد و جداً دراين راستا وقت ميذاريد... ضمن تشكر فراوان با آرزوى موفقيت و پيشرفت بيشتر شما..
*****
باتشکر از توضیحات امؤزشیتون اگر میشد قیمتها بهروز باشد ونیز برای خرید از کآربران نیز ارایه طریق می نمودید بسیار عالی و رضایت‌بخش وکامل بود
باسپاس هرمز امینی .
*****
با این توضیح که دادین میشه گفت سکه های مکرر دارای عیب هستن . پس چرا در قیمتها گاهی سکه مکرر گرانتر از مشابه سالمش هست ؟
*****
بسیار فنی و کارشناسی ارائه شده بود. با تشکر
*****
باسلام و ضمن عرض تشکر
چند مورد غلط املایی در این قسمت مکررها دیده شد که لازم دیدم برای هر جه زیباتر شدن سایت به این قشنگی آنها را برطرف نمایید .
در قسمت مکرر تاریخ , اعداد باید باشد
در همان قسمت خط دوم ب منجرب اضافه بوده ,در مکرر هاب اصلی خط اول کلمه تغییر اصلاح شود . با تشکر

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.