لطفا منتظر بمانید...

سکه تقلبی

سکه تقلبی

قیمت گذاری روی سکه کلکسیونی بر سه اساس می باشد 1. کمیت سکه 2. کیفیت سکه 3. جنس سکه. به طور کلی سکه ها بر چند درجه کمیت تقسیم بندی می شوند که عبارت است از: بسیار فراوان ، فراوان ، کمیاب ، بسیار کمیاب ، نایاب و بسیار نایاب.

بارزترین دلیل قرار گرفتن یک سکه در درجه های کمیت، به تیراژ ضرب بستگی دارد . البته به دلایلی نظیر ذوب کردن سکه برای تولید سکه های جدید و یا نابود شدن سکه توسط مردم (برای ساخت صنایع دستی و...) و یا محبوبیت یک سکه خاص، در گذر زمان می تواند درجه کمیت یک سکه را تغییر دهد، و سکه را از دسته ی فراوان به کمیاب و یا نایاب جابجا کند. باید به این نکته اشاره کرد وقتی سکه ای کمتر یافت شود و افراد زیادی مایل به داشتن آن در مجموعه خود باشند؛ به خودی خود قیمت این سکه به میزان درجه کمیت آن افزایش می یابد. این اصل مهمترین دلیل برای ضرب سکه های تقلبی است. متاسفانه افرادی سودجو و متقلب وقتی می بینند سکه ای در میان کلکسیونر ها با قیمت های گران خرید و فروش می شود، از نمونه سکه اصل (ضرب یک) سکه تقلبی (ضرب دو) تولید می کنند. در بیشتر سکه های ضرب دو که از نمونه کمیاب و نایاب ضرب می شود از همان فلز با همان عیار استفاده می شود . این کار باعث شده که تشخیص سکه ضرب یک از ضرب دو دشوار شود. افراد کم تجربه و علاقمند که به دنبال تکمیل کردن مجموعه ی خود هستند، از قیمت سکه های کمیاب و نایاب با خبر می شوند. وقتی در جایی سکه نایاب مورد نظر خود را با قیمت پایین تر می یابند اقدام به خرید آن می کنند. متاسفانه فراوان دیده شده که افراد به این شیوه فریب خورده و سکه تقلبی را به جای اصل خریداری نموده اند. پایگاه سکه ها به کلکسیونر های کم تجربه توصیه می کند، برای پیشگیری از این سوءاستفاده ها، از افراد با تجربه کمک بگیرند و یا از فروشگاه های معتبر خرید کنند. البته بهترین راه این است که خود ایشان تلاش کنند تا تجربه کافی برای تشخیص سکه اصل از تقلبی را پیدا کنند.

 

 مجازات تهيه و ترويج سكه تقلبی در قوانين جزايی ايران

براساس قانون مجازات اسلامي هر كس شبيه هر نوع سکه طلا يا نقره داخلي يا خارجي از قبيل سكه بهار آزادی، سكه های حكومت هاي قبلی ايران (کلکسیونی و تاریخی)، و نظاير آن را از پول ها و ارزهای ديگر كه مورد معامله واقع مي شود، بسازد يا آگاهانه داخل كشور نمايد يا مورد خريد و فروش قرار دهد يا ترويج سكه تقلبی نمايد، به حبس از يک تا ده سال محكوم مي شود.
همچنين هر كس به قصد تقلب به هر نحو از قبيل تراشيدن، بريدن و نظاير آن از مقدار وزن سکه های طلا يا نقره ايراني يا خارجي بكاهد و با آگاهی در ترويج اين قبيل سکه ها شركت كند يا آن را داخل كشور نمايد به حبس از يک تا سه سال محكوم مي شود و چنانچه مانند سکه های رايج داخلي يا خارجي غير از طلا و نقره را بسازد يا با آگاهی آنها را داخل كشور نمايد يا در ترويج آنها شركت كند يا مورد خريد و فروش قرار دهد به حبس از يک تا سه سال محكوم خواهد شد.

 

تشخیص سکه اصل (ضرب یک)

بهتر است قبل از خرید سکه های گرانبها از اصل بودن آن مطمئن شوید، این کار نیاز به تجربه بالایی دارد. بهترین شیوه برای کسب تجربه در خصوص تشخیص سکه اصل از تقلبی، دیدن سکه های اصل و مقایسه آن با سکه تقلبی است. با دقت کردن در جزئیات سکه اصل و مقایسه آن با سکه تقلبی، و تکرار این کار روی چند سکه متفاوت با کیفیت های متفاوت به دانش لازم برای تشخیص سکه اصل خواهید رسید.

همانطور که در تصاویر زیر پیداست سکه های اصل از وضوح ضرب بالاتری برخوردارند و جزئیات در آنها بهتر پیداست، اما سکه های تقلبی ضرب صاف و کم جونی دارند. در نوشته های سکه های تقلبی نقص هایی دیده می شود ، از جمله حروف های دایره ای، که تفاوت در آنها واضح تر است. در سکه های تقلبی کنگره دور سکه و کنگره داخلی از ناهماهنگی برخوردار است. و در لبه سکه برآمدگی های تیز و ناهمواری وجود دارد، که در سکه های اصل دیده نمی شود.

 

سکه پنجهزار دینار مضفرالدین شاه ضرب یک

نمونه ای از سکه اصل (ضرب یک)

 

سکه پنجهزار دینار مضفرالدین شاه ضرب دو

نمونه ای از سکه تقلبی (ضرب دو)

 

سکه پنجهزار دینار محمد علی شاه ضرب یک

نمونه ای از سکه اصل (ضرب یک)

 

سکه پنجهزار دینار محمد علی شاه ضرب دو

نمونه ای از سکه تقلبی (ضرب دو)

 

توجه :

خوانندگان عزیز به توضیحات و تصاویر این مقاله برای خرید سکه های نایاب و گرانبها، بسنده نکنید. چون دیده شده سکه های تقلبی را خیلی ماهرانه ساییده اند و شما نمی توانید سکه را از جزئیات آن تشخیص دهید. و حتی نقص های سکه تقلبی را با ریز تراش ها برطرف می کنند و آن را به شکل سکه اصل در می آورند.

 

دیدگاه ها

سلام من یک سکه پیدا کردم که متعلق به دوران قاجاره و روی اون ارم شیر وخورشید حک شده ولی اطراف دایره نوک تیزه و اضافه کاری داره
این سکه که تو نظر قبل گفتم مال 250 سال قبل از میلاد هستش
با سلام من یک سکه دوره اسکندریه دارم برای فروشش چیکار باید بکنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
سلام. من یه نیم سکه بهار ازادی گرفتم ک نوشته بهار آزادی روی آن 2تا ب دارد یعنی (ببهار) زده انگار یک ب خیلی کمرنگ قبل از نوشته بهار بهش وصل شده و پشت سکه هم خطهایی اضافه دارد ولی سکه داخل کارت وکیوم و نوشته تضمین شده بانکی . چجوری میتونم بفهمم که تقلبی نیست؟ از طلافروشی گرفتم که سکه رو خودش وکیوم نکرده بود.
اصلا کم و زیاد بودن خطهای جزئی روی سکه ملاک تقلبی یا اصل بودن سکه هست ؟؟
یا اینکه فقط باید از وکیوم خارج بشه و وزن بشه تا مشخص بشه وزن طلاش درست هست؟ و اون خطهای جزئی اضافه روی سکه اهمیتی ندارن؟
اگر سکه از وکیوم خارج بشه موقع فروختن قیمتش افت نمیکنه؟
با تشکر

پاسخ:
مواردی که اعلام کرده اید مربوط به پرس کارت است و نه سکه. در واقع سکه هیچ خطایی ندارد و خطای دیدی است که وکیوم به شما القا می کند.
جهت تشخیص اصالت بایستی حضورا به صرافی ها یا سکه فروشی های مجاز و معتبر مراجعه فرمائید.
باسلام یه سکه دارم که روش ایه ی قران نوشته وجملاتی ازقبیل محمدرسول الله و...ضخامتی نداره به اندازه یک یادومیلی مترمیشه رنگ طلایی داره ودوطرف ضرب خورده درصورت امکان راهنمایی کنیدببینم ارزشی داره؟؟
سلام من یه سکه قدیمی دارم ولی نمیدونم دوره ی کی هست
ولی خیلی شبیه سکه ها شهاه اسماعیل هست هر کی بلده ک برای چ دوره ای هست بیاد تلکرام عکسشو بدم ۰۹۱۴****۴۹۱
سلام، ممكنه بفرماييد سكه اصل نادرشاه قيمتش چقدر هست كه تفاوت قيمت با تقلبيش مشخص بشه؟ من يدونه پيدا كردم گفتن ٢٥٠ تومن كه ١١.٥ گرم هست

پاسخ:
از قیمت و نحوه خرید و فروش سکه های چکشی بی اطلاع هستیم.
نکته حائز اهمیت این است که افراد سودجو سکه های تقلبی را به قیمت سکه اصل هم می فروشند.
سلام. میخواستم ببینم روش تشخیص اصل بودن سکه امامی چی هستش؟
چون تو پک هستند و پلمپ باز هم میشه فهمید اصل هست یا نه. از صرافی شهرمون تهیه کردم.

پاسخ:
اگر از صرافی معتبر تهیه کرده باشید ، حتما اصل می باشد. برای اطمینان می توانید به کارشناسان نشان دهید.
سلام
آیا سکه نقره ده وپنج پهلوی نقره تقلبی موجود است ویا همگی اصل هستند.

سکه ای با عنوان ده پهلوی ویا پنج پهلوی نقره، هرگز بطور رسمی ضرب نشده است. و موارد موجود تقلبی می باشند.
من یک سکه نقره ۳۰۷ قبل از میلاد دقیقا بعد فوت اسکندر دارم که توسط لیزماک یکی از سرداران او زده شده میخوام به دست یک کلکسیوندار واقعی برسد لطفا راهنمایی کنید

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.
جهت دریافت اخبار، فروش‌های ویژه و کد‌های تخفیف لطفا ایمیل خود را وارد کنید.