لطفا منتظر بمانید...
تبلیغات

جمع آوری رول سکه ، مثبت یا منفی؟

/knowledge-base/جمع-آوری-رول-سکه-مثبت-یا-منفی.html2014-12-29
logo
سکه ها
جمع آوری رول سکه ، مثبت یا منفی؟600600

بطور کلی به تعداد مشخص سکه که در کاغذ مخصوص ضرابخانه پیچیده شده باشد، در اصطلاح «رول سکه» گفته می شود. به تعداد مشخص رول سکه که در یک کارتن یا جعبه مخصوص ضرابخانه قرار دارد، در اصطلاح «باکس سکه» گفته می شود. در سالهای اخیر و در بین مجموعه داران و فروشندگان سکه ، جمع آوری سکه به صورت رول و باکس باب شده است. لازم است در خصوص این مهم توضیحاتی داده شود.

رول و باکس سکه

رول سکه و باکس سکه

حدود 2500 سال است از اختراع اولین سکه ها می گذرد. از همان آغاز تا امروز هدف اصلی تولید سکه قرار گیری در چرخه داد و ستد بوده است. تا به کمک سکه مردم کالاهای خود را با اطمینان خرید و فروش نمایند. با گذر زمان کاربری های دیگری نیز برای سکه ایجاد شد. از نمونه های آن می توان به نقش سکه در اثبات یک حکومت جدید با ضرب سکه اشاره نمود. برای مثال اگر یک پادشاه جدید قدرت را در دست می گرفت از نخستین کارهای اجرایی آن پادشاه ضرب سکه با نام خود در ضرابخانه های حکومتی کشور بود. از کاربری های بسیار مهم سکه، تبلیغات سیاسی، فرهنگی و مذهبی می باشد. سکه وسیله ی مورد نیاز عموم مردم جامعه است و بصورت مداوم مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال هر حکومت اتفاقات مهم سیاسی ، عقاید مذهبی و ریشه های فرهنگی را با درج بر روی سکه در میان مردمان مرزهای حکومتی و حتی فراتر از آن رواج می دهد. 

حدود یک قرن است که کاربری جدیدی برای سکه به وجود آمده است. نام این کاربری جدید «مجموعه داری» می باشد. بنا بر نظرسنجی های به عمل آمده از مجموعه داران سکه مشخص شده اکثر آنها علاقمند به جمع آوری سکه های معاصر می باشند.

تنوع سکه های موجود در چرخه پولی یک کشور انگیزه ای برای جمع آوری سکه در بین کودکان و نوجوانان ایجاد می کند. برای مثال در سالهای اخیر 5 نوع سکه هزار ریالی ضرب شده است که کودکان با جمع آوری آسان آن، راه مجموعه داری آماتوری را پیش می گیرند. در نتیجه تنوع سکه های موجود و دسترسی آسان آن باعث افزایش مجموعه داران خواهد شد. این مجموعه داران نوپا به تدریج به سمت نیمه حرفه ای و یا حرفه ای شدن پیش می روند و تلاش می کنند تا سکه های دوره های پیشین را بصورت تک نمونه و یا همه تاریخ ها تکمیل کنند. با اطمینان می توان گفت بیشتر این مجموعه داران آماتور از سکه های جمهوری اسلامی مجموعه داری را آغاز می کنند. اخیراً مجموعه دارانی به جمع آوری رول سکه گرایش پیدا نموده اند. این اتفاق باعث بوجود آمدن بازاری برای خرید و فروش رول سکه های رایج شده است. در نتیجه سکه های رایجی که می توان با ارزش اسمی آن تهیه نمود به اجبار باید با قیمت هایی بالاتر یا چندین برابر بیشتر از ارزش اسمی آن در بازار خریداری کرد.

هر ساله بنا بر نیاز پول خرد کشور بانک مرکزی اقدام به تولید سکه جدید می نماید. که توزیع آن توسط بانکهای عامل سراسر کشور انجام می پذیرد. همانطور که در بالا بیان شد ، هدف اصلی از تولید و توزیع سکه رفع نیاز پول خرد معادلات روزانه مردم می باشد. چند سالی است که این تعریف کمرنگ شده است. بطوری که سکه های جدید به جای سرازیر شدن در چرخه پولی به انبار فروشندگان سکه های رولی و باکسی روانه می گردد. حتماً شما هم کمبود سکه را در نانوایی ها، بقالی ها، تاکسی ها و ... احساس کرده اید.

از کاربری های دیگری که از سکه بیان شد، تبلیغ است. اهمیت این کاربری امروزه بسیار پر رنگ تر از قرنهای گذشته است. امروزه کشورهای مختلف آداب و رسوم ، مناسبات، مکانهای فرهنگی، تاریخی و مذهبی خود را بیش از پیش بر روی سکه های رایج ضرب می نمایند تا علاوه بر پر رنگ کردن آن در بین مردم خود ، آنها را به مردمان دیگر کشورها نیز معرفی نمایند. در کشور ما نیز چنین سکه هایی ضرب می شود که نظیر آن را می توان به سکه 5000 ریالی هفته وحدت ، سکه 2000 ریالی سند چشم انداز 1404 و سکه 1000 ریالی روز جهانی آمار و ... اشاره نمود. اما سکه های یاد شده دیگر در چرخه پولی یافت نمی شوند و تنها می توان آنها را در آلبوم مجموعه داران و ویترین فروشندگان سکه و اسکناس مشاهده نمود. البته جدای از آنکه تیراژ ضرب این سکه ها نسبتاً کم بوده است، جمع آوری رول آن توسط مجموعه داران و جمع آوری رول و باکس آن توسط فروشندگان سکه و اسکناس باعث این اتفاق بوده است.

ویترین مغازه سکه فروشی

یک نمونه مغازه فروش سکه

آیا جمع آوری رول سکه همانند سکه های کلکسیونی مفید است؟

آیا نوسانات قیمت در بین رول سکه ها منطقی است؟

آیا بانکهای عامل، توزیع سکه را برای عموم مردم یکسان انجام می دهند؟

شما می توانید دیدگاه خود را در این خصوص بیان کنید...

 

سید مهدی موسوی

پایگاه سکه ها - www.sekeha.com

دیدگاه ها

*****
یک رول 500تومانی توی خود بانک 20هزارتومانه بعد در برخی سایتها میفروشن بالای 70هزارتومان واقعاکه اولا این سکه های جدید نه فلز گرانبها دارن نه کلکسیونی میشن دوما جمع کردن رول این سکه ها ازون رفتارهای اشتباهه چون که باید در دسترس مردم بخصوص برای هزینه های کم مثل کرایه تاکسی و غیره باشه ای کاش پلیس با محتکران رول سکه برخورد کند مدیران بانکها هم نظارت بیشتری کنند تا سکه دست مردم برسد
*****
سلام این عکس مغازه متعلق به کدوم شهر و کجاست ؟
*****
باسمه تعالی
با سلام و احترام
بنده علاقه به جمع آوری کلکسیون سکه دارم و الان حدود 57 سالمه و کارمند بازنشسته هستم، ولی متاسفانه تا این سن و سال نتوانستم یاد بگیرم چگونه میتوان از بانک یا بانکها سکه گرفت . اگر راهکار خاصی دارد لطفا به بنده را نیز یاد دهید. متشکرم
*****
این آقای مغازه دار دزدی که نکرده کارمندان محترمی که با دلالان رابط دارند اینهارو خارج میکنند ولی در مقابل بنده یکبار برای تهیه پول خرد سکه ای مراجعه کردم فرمودند ما نداریم برو کمیته امداد بگیر !!!!! راست هم میگه چون نمیصرفه !!!
*****
سلام ميشه لطفا راهنمايي كنيد سكه هاي يادبودي نقره يا طلاي بانك مركزي مثل سكه يادبود پلنگ مازندران را از كجا ميشه تهيه كرد؟ با تشكر
*****
ایا رول سکه های پشت سر هم وجود دارد؟ مثلا در یک رول تعدادی سکه از سال های 51 52 53 54 55 باشد لطفا جواب دهید با تشکر

پاسخ:
خیر، چنین چیزی وجود ندارد.
*****
باعرض سلام و خسته نباشید چنانچه امکانش هست بفرمایید آیا سکه ۵۰۰﷼ سالهای ۱۳۸۳و۱۳۸۴ و همچنین سکه ۲۵۰﷼ سالهای ۱۳۸۳ و۱۳۸۴ بصورت رول توسط بانک مرکزی توزیع شده است یا نه؟ در ضمن برای اینکه بااین مدل سئوالات وقت گرانبهای شمارا نگیریم ممکن است مآخذی را معرفی نمایید تا از آنطریق بتوانیم بدانیم که کلا چه سکه هایی از دوره جمهوری اسلامی بصورت رول توزیع شده و چه سکه هایی توزیع نشده است . از وقت وحوصله ایکه برای جواب دادن به سئوالات بخرج میدهید بینهایت سپاسگذازم.

پاسخ:
بله، در این سال ها بصورت رول عرضه شده است.
*****
خرید رول سکه به نظر من هم کار درستی نیست، آخر این همه سکه در دست فروشندگان و دلالان و مجموعه داران در آینده به کار چه کسی خواهد آمد مگر چقدر مجموعه دار خواهد بود؟ مگر چند تا از یک سکه را میتوان در آلبوم جای داد؟ مجموعه دار از تنوع سکه ها لذت میبرد و بانمایش آن این لذت را بادیگران سهیم میشود.آنوقت مثلا باید دوستمان را ببریم سر گنجه و کلی رول خاک خورده سکه را به او نشان دهیم؟!ضمن اینکه بنا به قانون عرضه وتقاضا خرید سکه بصورت رول باعث افزایش قیمت سکه میشود، در واقع این ما مجموعه داران هستیم که آب به آسیاب این آشفته بازار میریزیم که سکه رایج جدید الضربی را که میشد با قیمت اسمی 100تومانش تهیه کرد به پنج شش هزار تومان بخریم.دوستی نوشته بود رول آمار خریدم400تومان الان نصف شده.ضمن احترام به ایشان و احترام به همه نظرات دیگر دوستان و سلایق و علایق خودشان، اگر این دوستمان یک سکه قاجار خریده بود 400تومانش اگر 600نشده بود ضرر هم نکرده بود.به این نکته توجه کنیم که سکه کمیاب با گران فرق دارد. سکه آمار اصلا سکه کمیابی نیست چون رولش به راحتی قابل تهیه است اما بعضی سکه ها واقعا کم یافته میشوند. لذت مجموعه داری به قولی" دربدر" گشتن یک سکه است، به رویای داشتن یک سکه، انتظار یک سکه، وگرنه اگر دوزاری عکسی محمد علی به راحتی قابل دسترس بود داشتنش مثل لذت داشتن مثلا یک ریالی 58 بود که تو خیلی خانه ها پیدا میشود. خرید رول سکه به نظر من کار مجموعه دار نیست و باعث میشود تا دلالی که سکه ها را از بانک با مبلغی ناچیز بالاتر از ارزش اسمیش میگیرد، بتواند تا60برابر آن بفروشد.به نظرمن بهتر است و لازم است که مجموعه دار راهش را از دلال سکه جدا کند و بازار فروش دلالان را داغ نکند که اولین ضررش را خودش خواهد کرد و باقی مشکلات مثل کمبود پول خرد و بخش فرهنگی ماجرا مثل آشنا نشدن عامه مردم با هدفهای طرح یک سکه خاص و غیره بجای خود.
*****
با سلام
به موضوع بسیار جالبی اشاره کردید
به نظر من اصولا مجموعه دار باید به دنبال تنوع در مجموعه خودش باشه و برای این منظور همون چندتا دونه از یک نوع سکه که تو آلبوم قرار میگیره کافیه.
جمع آوری رول کار مجموعه دار نیست بلکه کار دلاهایی هست که به دنبال بردن سود هر چه بیشتر، اون هم از جیب مجموعه دارها هستند که این امر میتونه باعث پشیمونی مجموعه دارهای تازه کار بشه.
یک نکته رو هم در نظر بگیرید که این همه سکه ای که به صورت رول و کارتن در صندوقچه ها پنهان شدن در واقع احتکار شدن و باعث ایجاد حباب در قیمت سکه هایی چون 1000 ریالی آمار میشود که ضررش رو فقط مجموعه دارها میکنند.
*****
آقا جمع کردن رول خیلی خیلی مفیده چرا که باعث سالم موندن سکه برای سالهای آینده میشه اگه زمان قاجار هم رولی جمع میکردن حالا شما در به در بدنبال یک سکه دوزاری عکسی محمدعلی نبودین

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.