لطفا منتظر بمانید...

تبلیغات

تبلیغات

اشتراک ایران آنتیک

تمیز کردن سکه

/knowledge-base/تمیز-کردن-سکه.html2012-04-20
logo
سکه ها
تمیز کردن سکه600600

پیش از هرگونه توضیحی در خصوص تمیز کردن سکه، باید در نظر داشت که این کار کیفیت سکه را افزایش نمی دهد، بلکه امکان دارد در صورت استفاده از مواد نادرست، به سکه آسیب قابل توجهی نیز وارد آورد و از ارزش آن بکاهد. حتی پاک کــردن سکه بوسیله پارچه بسیار نرم هم می تواند خراش های کوچکی بر روی سطح سکه ایجاد کند. توصیه پایگاه سکه ها، به کلکسیونرهای سکه، این است که سکه های کاملا بانکی و تقریبا بانکی خود را به هیچ وجه تمیز نکنند، چون جدا از آسیب دیدن، اصالت سکه از بین می رود. باید از سکه بانکی به خوبی نگهداری کرد تا بکر و دست نخورده باقی بماند.

همانطور که در بخش شیوه های نگهداری سکه گفته شد. زنگار"زنگ فلز یا اکسید فلز" طبیعی روی سکه نقره و مس، به دلیل قدمت زیاد و یا عدم نگهداری درست ، ایجاد می شود و از شفافیت و درخشندگی سکه می کاهد. با توجه به توضیحاتی که در بالا داده شد، باز هم بعضی از کلکسیونرها مایل به تمیز کردن سکه بانکی خود هستند و می‌خواهند زنگار‌ طبیعی روی سکه را از بین ببرند تا درخشنده تر‌ بشود. توصیه پایگاه سکه ها به این دسته از افراد این است که از کارشناسان و با تجربگان این کار کمک بگیرند، از شستن سکه ها با مواد شیمیایی پرهیز کنند. تا کمترین آسیبی به سکه های ایشان وارد نشود.

سکه های با کیفیت پایین تر از بانکی، در چرخه بازار قرار گرفته و به دلیل تماس با مواد مختلف "چربی دست، خاک، آب، املاح و مواد شیمیایی" کدر شده و لکه هایی بر رو سکه پدید آمده، که مانع از خوانا بودن خطوط روی سکه می شود. به همین دلیل کلکسیونرهای زیادی اقدام به تمیز کردن سکه های خود می کنند. در این بخش مقاله ای در خصوص شیوه های تمیز کردن سکه های ماشینی و چکشی آماده کرده ایم ، که امیدواریم مجموعه داران عزیز از خواندن این مقاله استفاده لازم را ببرند.


شیوه های گوناگون تمیز کردن سکه

1.تمیز کردن سکه با آب و صابون

2.تمیز کردن سکه با آبلیمو

3.تمیز کردن سکه با سرکه

4.تمیز کردن سکه با سس گوجه

5.تمیز کردن سکه با جوش شیرین

6.تمیز کردن سکه با مداد پاک کن

7.تمیز کردن سکه با روغن زیتون

8.تمیز کردن سکه با الکتروليز

9.تمیز کردن سکه با آمونیاک

 

 

تمیز کردن سکه با آب و صابون

با تماس سکه با دست، مقداری چربی و خاک به سکه می چسبد که اگر سکه را تمیز نکنید، در دراز مدت باعث بروز لکه خواهد شد. لیوانی کوچکی را از آب "بهتر است از آب مقطر استفاده کنید" پر کنید و سکه را به مدت یک دقیقه درون آن قرار دهید. سکه را به آرامی از آب در آورید و مقداری صابون حل شده با آب و یا شامپو بچه روی آن بریزید، بعد سکه را با دستانتان به آرامی مالش دهید تا چربی و گرد و خاک از روی آن پاک شود "بهتر است از دستکش طبی استفاده کنید". یک مسواک نرم می تواند در بهتر تمیز کردن سکه به شما کمک کند. سپس سکه را بر روی دستمالی نرم، در مجاورت با هوای خشک قرار دهید تا کاملا خشک شود. حالا سکه را بدون تماس دست در کاور مناسب قرار دهید.

تمیز کردن سکه با آب و صابون

 

تمیز کردن سکه با آبلیمو

مقداری آبلیمو "آب لیموی تازه بهتر است" درون یک ظرف شیشه ای ریخته و سکه را داخل آن بگذارید، مدت زمان قرار داشتن به میزان زنگار سکه شما بستگی دارد. برای رسیدن به تمیزی دلخواه، می توانید از یک بروس نرم استفاده کنید. خلال دندان وسیله ی خوبی برای پاک کردن جرم بین خطوط می باشد. هر زمان احساس کنید سکه شما تمیز شده است آن را با آب بشویید تا آبلیمو بکلی از روی سکه پاک شود. نمک می تواند قدرت تمیز کنندگی آبلیمو را افزایش دهد. فقط اگر از نمک استفاده کردید سکه را مالش ندهید، زیرا دچار خراشیدگی خواهد شد. این روش بیشتر برای سکه های نقره و مس کاربرد دارد. سپس سکه را بر روی دستمالی نرم، در مجاورت با هوای خشک قرار دهید تا کاملا خشک شود. حالا سکه را بدون تماس دست در کاور مناسب قرار دهید.

تمیز کردن سکه با لیمو ترش

 

 

تمیز کردن سکه با سرکه

مقداری سرکه درون یک ظرف شیشه ای ریخته و سکه را به داخل آن بگذارید، مدت زمان قرار داشتن در سرکه به میزان زنگار سکه شما بستگی دارد. با دستان خود سکه را مالش دهید تا سکه روشن تر شود، هر زمان احساس کردید سکه شما تمیز شده است آن را با آب بشویید تا سرکه بکلی از روی سکه پاک شود. نمک می تواند قدرت تمیز کنندگی سرکه را افزایش دهد. فقط اگر از نمک استفاده کردید سکه را مالش ندهید، زیرا دچار خراشیدگی خواهد شد. این روش بیشتر برای سکه مسی کاربرد دارد. سپس سکه را بر روی دستمالی نرم، در مجاورت با هوای خشک قرار دهید تا کاملا خشک شود. حالا سکه را بدون تماس دست در کاور مناسب قرار دهید.

تمیز کردن سکه با سرکه

 

 

تمیز کردن سکه با سس گوجه

مواد تشکیل دهنده سس گوجه، سرکه، گوجه فرنگی و نمک می باشد. که این ترکیب پاک کننده خوبی برای سکه های مسی است. مقدار کمی سس روی سکه ریخته و با دست روی ان را مالش دهید. بعد از تمیز شدن سکه حتما آنرا با آب بشویید تا سس کاملا از روی سکه پاک شود. سپس سکه را بر روی دستمالی نرم، در مجاورت با هوای خشک قرار دهید تا کاملا خشک شود. حالا سکه را بدون تماس دست در کاور مناسب قرار دهید.

شستن سکه مسی با سس گوجه فرنگی

 

 

تمیز کردن سکه با جوش شیرین

یکی از موثرترین مواد برای تمیز کردن سکه جوش شیرین است که با آن می توان همه نوع سکه را تمیز کرد. دو شیوه برای این کار وجود دارد. یکم اینکه جوش شیرین را با آب حل کنید، و سکه را درون این محلول قرار دهید تا تمیز شود. سپس سکه را با آب بشویید. شیوه ی دوم تمیز کردن سکه با جوش شیرین به طور مستقیم است. در این شیوه مقداری مایع ظرفشویی روی سکه ریخته و جوش شیرین را هم روی سکه می ریزید و با انگشتان سکه را مالش می دهید تا زنگار سکه پاک شود. از این شیوه برای سکه های با کیفیت بالا، به هیچ عنوان استفاده نکنید، زیرا باعث خراشیدگی های ریز می شود. سپس سکه را بر روی دستمالی نرم، در مجاورت با هوای خشک قرار دهید تا کاملا خشک شود. حالا سکه را بدون تماس دست در کاور مناسب قرار دهید.

 

 

تمیز کردن سکه با مداد پاک کن

شیوه دیگر برای تمیز کردن سکه های مسی و نقره، استفاده از مداد پاکن می باشد. سکه را روی سطح لاستیکی ثابت نگه دارید و پاک کن را روی آن بکشید تا سکه شما تمیز شود. این شیوه هم باعث بروز خراش های ریز روی سکه می شود پس از استفاده از آن برای سکه های با کیفیت بالا بپرهیزید.

تمیز کردن سکه با مداد پاکن

 

 

تمیز کردن سکه با روغن زیتون

سکه های قدیمی که روی آن مقدار زیادی زنگار بسته است را درون ظرفی از روغن زیتون بیندازید "روغن هسته انگور تاثیر بیشتری دارد اما چون در دسترس نیست پیشنهاد ما روغن زیتون است" اما اگر بتوانید مقداری TSP "تری سدیم فسفات" به روغن زیتون اضافه کنید، معجزه ی این ماده را شاهد خواهید بود. بعد از سه روز سکه را بیرون آورده و با فرچه و یا مسواک زبر تمیز کنید. اما اگر زنگار فلز زیاد بود، این کار را هر ده روز یکبار تکرار کنید. امکان دارد برای رسیدن به کیفیت مطلوب این کار تا شش ماه به طول بی انجامد. پس از پایان کار سکه را با آب و صابون بشویید و روی دستمالی نرم، در مجاورت با هوای خشک قرار دهید تا کاملا خشک شود. حالا سکه را بدون تماس دست در کاور مناسب قرار دهید.

شستن سکه های قدیمی با روغن زیتون

 

 

تمیز کردن سکه با الکترولیز

فلزاتی مانند مس ، برنز و نقره در اثر عوامل طبیعی و فعل و انفعال های شیمیایی، در زیر خاک، دچار ایجاد نوعی از ترکیبات سیلیکات ، سولفات و اکسیداسیون "که به سنگ گرفتگی روی سکه معروف است" می شوند. این سنگ بسیار سخت است که با اسید و تیزاب هم پاک نمی شود . اگر فشار مختصری به سکه وارد شود، می شکند و سکه از بین می رود. پاک کردن آن بسیار مشکل و باید به دست افراد خبره انجام گیرد. الکتروليز یکی از کاربردی ترین شیوه های تمیز کردن سکه های قدیمی است. برای شروع، یک لیوان آب مقطر را روی میز گذاشته "سعی کنید این کار را در فضای باز انجام دهید" و یک قاشق چای خوری جوش شیرین به آب اضافه کنید. خوب هم بزنید تا کاملا حل شود. البته می توانید از نمک و آبلیمو هم استفاده نمایید. سپس یک رشته سیم مسی، را به سر منفی یک آداپتور دوازده ولت متصل کنید. و سر دیگر سیم را خوب به سکه اتصال دهید و درون لیوان بگذارید. رشته سیمی دیگر را به یک قاشق استیل و یا تکه فلز استیل متصل کنید و سر دیگر آن را به قطب مثبت آداکتور وصل کنید. قاشق را بدون اینکه با سکه در تماس باشد به داخل لیوان قرار دهید و آداپتور را به برق وصل نمایید. حداقل پنج دقیقه زمان لازم است تا سکه تمیز شود. اگر به تمیزی دلخواه نرسیدید، این کار را تکرار کنید. سپس سکه را با آب بشویید. در پایان باز هم توصیه می شود این کار را به تنهایی انجام ندهید و حتما از یک متخصص کمک بگیرید. زیرا در صورت انجام نادرست، می تواند به سکه شما خسارات زیادی وارد کند.

تمیز کردن سکه های تاریخی با روش الکترولیز

 

 

تمیز کردن سکه با آمونیاک

سکه های نیکلی در گذر زمان کدر می شوند. آن را درون ظرفی از محلول یک به پنج آمونیاک و آب بگذارید. سکه را با مسواکی نرم بشویید تا جرم آن پاک شود. این روش برای سکه های بانکی توصیه نمی شود. از نگهداشتن سکه در مدت زیاد در این محلول خودداری کنید. پس از تمیز کردن، سکه را با آب خالی بشویید تا محلول از روی سکه برود. سپس سکه را بر روی دستمالی نرم، در مجاورت با هوای خشک قرار دهید تا کاملا خشک شود. حالا سکه را بدون تماس دست در کاور مناسب قرار دهید.

تمیز کردن سکه نیکل با امونیاک و مسواک

 

دیدگاه ها

*****
کدوم روش بیشتر برا سکه مسی خوبه؟
مرسی از اطلاعاتی که دادین

پاسخ:
سس گوجه فرنگی ، جوش شیرین و آبلیمو و سرکه و هر مایه ای که مقدار کمی در آن اسید وجود داشته باشد. اما تمیز کردن با مواد اسیدی توصیه نمی شود.
توجه داشته باشید که مس به رطوبت بسیار حساس است و لازم است پس از تمیز کردن کاملا خشک شود.
*****
من ٥٠تا سكه دارم كه خيلي قديميه روش يه چيز سبز رنگ زده يه ورش عكس يه پادشاه يه ور ديگش عكس عكس سيمرغ هيچ جوري پاك نميشه. چي كنم
*****
سلام من روی سکه ها سفید کننده ی زمین شوی ریختم خیر سرم سفید بشه همش صورتی و کبود شد چیکارکنم کمکککک کنید لطفا
*****
سلام.من سکه های جمهوری رو باسفیدکننده شستم رنگش قهوه ای شدچکارکنم؟
*****
باسلام
بنده دوکیلو سکه ۱ریالی محمد رضا شاه دارم چگونه میتونم این سکه هارو یکجا براق وتمیز کنم ممنون میشم راهنمایی کنید مهدی محمودی از تبریز
*****
با سلام برای تمیز کرد سکه های نقره رضا شاه احمد شاه چه روشی بهتر است
*****
نظر شما راجب شستن سکه با نوشابه چیه؟!اگر سکه مسی کاملا جرم گرفته بود و سیاه شده بود آیا با انداختن در نوشابه این اجرام از بین می روند؟!

پاسخ:
بله هر ماده ای که در آن اسید وجود داشته باشد می تواند سکه های مسی را تمیز کند.اما این روش چندان مناسب نیست و توصیه نمی شود.
*****
سلام آیا شما سکه های قدیمی هم می خرید ؟
*****
آیا اگر سکه های را سه یا چهار ساعت در آبلیمو قرار دهیم و سپس با گوش پاک کن تمیز کنیم امکان دارد که طرح سکه ها محو یا کم رنگ شود؟!(سکه ها بانکی یا تقریبا بانکی نیستند)

پاسخ:
خیر، چنین اتفاقی نمی افتد. اشکالی ندارد.
*****
با سلام اینجانب یک عدد سکه بانکی 1000 ریالی دارم که به قیر آغشته شده است چگونه می توانم آن را پاک بکنم؟ با تشکر بابادی از تهران شهرک اکباتان

پاسخ:
با حلال هایی نظیر بنزین، تینر و...

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.