لطفا منتظر بمانید...
تبلیغات

موزه پول ایران (تماشاگه پول)

/coins-museum/specialized/موزه-پول-ایران-تماشاگه-پول.html2016-10-30
logo
سکه ها

تاریخچه موزه

موزه تماشاگه پول در تاریخ هفدهم تیرماه سال 1376 همزمان با سالگرد هجرت پیامبر اسلام توسط اداره موزه های بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی در تهران ، خیابان میرداماد ، ساختمان دفینه افتتاح گردید. در اردیبهشت ماه 1378 بخش جدیدی در سالن اصلی نمایش با موضوع سکه و اسکناس کشورهای مختلف با اطلاع رسانی عمومی کشورها شامل پرچم، نقشه، اطلاعات پولی ، ارزشی و واحد پول هر کشور ایجاد گردید. این موزه از خیابان میرداماد تهران به مجموعه ارم انتقال یافت و از تماشاگه پول به «موزه پول ایران» تغییر نام داده شد.

Iran Money Museum ، موزه پول ایران

موزه پول دومین گنجینه تخصصی و دائمی سکه و اولین موزه تخصصی اسکناس در ایران می باشد. این مجموعه شامل 1400 عدد سکه و 750 عدد اسکناس و حدود 200 عنوان اشیای موزه ای غیر از سکه و اسکناس است و ضمن ارائه بخش قابل توجهی از سکه ها و اسکناس های ایران، گوشه هایی از تاریخ این سرزمین را نیز به نمایش می گذارد.

جغرافیای موزه

park eram tehran on map

بازدید از این موزه بار دیگر سبب می شود تا ایرانیان به خود مباهات نمایند زیرا در زمانی که بسیاری از کشورها مبادلات اقتصادی خود را به ساده ترین شکل ممکن انجام می دادند، در ایران و قلمروی پهناور آن، سکه های متعدد با نام های گوناگون و ارزش های متفاوت (طلا و نقره) ضرب می شد. موزه پول ضمن معرفی نخستین اسکناس های ایرانی منتشر شده در زمان ناصرالدین شاه قاجار تا نمونه اسکناس های رایج امروزی، اولین طرح اصلی چاپ اسکناس در ایران را نیز در اختیار دارد.

iran money museum

ویترین هایی که برای نمایش اشیای موزه به کار رفته اند، متناسب با دوران ساخت و تولید اشیا، متفاوت هستند و چنین به نظر می رسد که بازدیدکنندگان در تاریخ قدم می زنند. در تماشاگه پول علاوه بر سالن های نمایش، بخش های دیگری چون کتابخانه تخصصی، بانک اطلاعات نگارخانه، نمایشگاه های متفرقه و کتابفروشی وجود دارند.

مجموعه سکه

در این موزه، نخستین سکه های ایرانی که در دوره هخامنشیان به دستور داریوش اول ضرب شد، به نمایش در آمده تا گواهی باشد بر عظمت درایت ایرانیان.

در بخش های دیگر این موزه، سکه هایی مربوط به ساتراپ ها و امرای تابع هخامنشی با تصاویری هنرمندانه از ارابه و کشتی و... به نمایش گذاشته شده است. در این مجموعه، سکه هایی به چشم می خورد از اسکندر مقدونی، سلوکیان، پارتیان (اشکانیان) و ساسانیان؛ نمایشی از هنر و تاریخ نهفته در خطوط و تصاویر سکه ها و بی شک ستودنی و قابل تأمل.

Iran Money Museum ، موزه پول ایران

در قسمت مهمی از موزه پول با سکه های اسلامی آشنا می شویم. سکه هایی از امویان، عباسیان، غزنویان، سلجوقیان و... که مروری بر تاریخ ورود و ظهور اسلام در ایران دارد. در میان دیدنی های موزه پول کوچکترین سکه با تاریخی کهن، سکه بهرام دوم همراه خانواده ، سکه پوراندخت ساسانی نخستین شاه بانوی ایرانی و اسکناسی از جنس طلا خودنمایی می کند.

 

مشخصات موزه

 • تاسیس: 1376 خورشیدی 
 • مکان: تهران
 • موسس: اداره موزه های بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی
 • نشانی: كيلومتر 4 برزگراه تهران كرج – مجموعه فرهنگی تفریحی ارم
 • تلفن: 02144143088
 • دورنگار: 02144143089
 • رایانامه: money.museum@neda.net و Iran_money_museum@yahoo.com
 • وب سایت: cio-museums.ir
 • روزهای بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری
 • ساعات بازدید: 9 الی 20
 • عکاسی: -

عزیزانی که از «موزه پول ایران (تماشاگه پول)» بازدید به عمل آورده اند، می توانند تجربه خود را از طریق فرم زیر با دیگران به اشتراک گذارده و به این موزه امتیاز بدهند.

دیدگاه ها

*****
موزتون واقعا به درد نمیخوره همچین میگفتند موزه پول فکر کردم چه جای باحالیه وقتی وارد موزه شدم پشیمون شدم که امدم موزتون.
لطفا یه فکری براش بکنید.
*****
با سلام خدمت دوستان محترم، بنده دیروز 26 بهمن ماه 95 از موزه دیدن کردم. باید بگویم که واقعاً غم و تأسف من را فرا گرفت!! موزه که چه عرض کنم؟؟در کل چهار پنج ویترین؟؟!! کارکنان که در حال نوشیدن چای و صحبت کردن با صدای بلند بودند و از بازدید کننده غیر از من خبری نبود، وضع غرفه فرهنگی نا مناسب و کسی پاسخگو نبود البته به غیر از یک نفر آقا که در موزه با حوصله توضیحاتی در رابطه با سکه ها بیان نمودند.
امیدوارم روزی برسد که این گونه مجموعه ها به سطح بالایی از کیفیت و کمیت برسند و بتوانند با موزه های کشور های دیگر برابری کنند.
یا حق.
*****
1متاسفانه با انتقال این موزه به کنار استخر بزرگ آب در مجموعه ارم سکه های مجموعه در وضعیت بدی قرار گرفته ودر حال تخریب است
2چند باری که به این موزه رفتم یه کارشناس ساده برای معرفی موزه وجود نداشت
3در قسمت محصولات فرهنگی محصولات بی کیفیت وضرب دو فروش میره
4در کل مجموعه یک کاور هم برای سکه ها وجود نداره .در صورتی که سالهاست کاور در کشور موجوده

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

 • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
 • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.