لطفا منتظر بمانید...
تبلیغات

موزه مهر و سکه کومش

/coins-museum/specialized/موزه-مهر-و-سکه-کومش.html2016-11-01
logo
سکه ها

تاریخچه موزه

موزه مُهر و سکه کومش، نخستین موزه تخصصی سکه و مهر در استان سمنان است که هم زمان با هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها، در بیست و هشتم اردیبهشت ماه سال 1392 هجری خورشیدی به همت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان و مشارکت بخش خصوصی (مهندس حسن پاکزادیان) گشایش یافت.

در این موزه ابزارهای مبادلاتی کالا مانند حلقه های مبادلاتی، پول های اولیه، سکه، اسکناس، سفته ، برات و ابزارهای پول، نگهداری می شود.

جغرافیای موزه

koomesh stamps and coins museum on Maps

موزه مهر و سکه در خیابان امام خمینی شهر سمنان در تیمچه تکیه واقع است. مجموعه های اختصاص یافته در این موزه به سه بخش تقسیم شده است:

بخش اول به مُهر ها اختصاص دارد، این مهر ها مربوط به هزاره دوم پیش از میلاد تا دوره قاجار است.

بخش دوم مختص نمایش سکه ها است و تلاش شده تا «سکه ها» به عنوان مستند ترین اسناد تاریخی، از جهات اقتصادی، هنری و تاریخی مورد بررسی و نمایش قرار گیرد. در این مجموعه سیر تحولات تاریخی به شکل دیدنی به نمایش گذاشته شده و تاریخ 3000 ساله تبادلات پولی این مرز و بوم را معرفی گردیده است.

komesh stamps and coins museum

و در بخش پایانی نمایش سکه های ضرب شده در درمسراهای متعدد استان تاریخی کومش (شامل هکاتوم پیلُس، قومس، سمنان، دامغان، بسطام، بیار، فیروزکوه، فریم، دماوند، شهمار، دربند، درجزین) اختصاص یافته است.

در این مجموعه تعداد بیش از 500 عدد سکه، 24 برگ اسکناس، 80 قطعه مُهر و تعدادی ابزار ارائه شده، تا پژوهشگران، اندیشمندان و علاقمندان با نگریستن و اندیشیدن پیرامون جنبه های مختلف و متعدد مطالعاتی آنها زمینه ای برای اعتلای بینش هنری، فرهنگی و تاریخی جامعه فراهم آورند. مجموعه مهر و سکه های این موزه در سال 1396 به 2000 قطعه افزایش یافته است.

komesh stamps and coins museum ، موزه مهر و سکه کومش

 

مشخصات موزه

  • تاسیس: 1392 خورشیدی
  • موسس: حسن پاکزادیان با مشارکت اداره میراث فرهنگی سمنان
  • مکان: سمنان
  • نشانی: خیابان امام خمینی، جنب مسجد امام (سلطانی)، تیمچه تکیه پِهنه
  • تلفن: 09121068913
  • روزهای بازدید: همه روزه به غیر از ایام سوگواری و تعطیلات رسمی
  • ساعات بازدید: صبح ها از ساعت 9 الی 13 و عصرها از ساعت 16 الی 20

 

عزیزانی که از «موزه مهر و سکه کومش» بازدید به عمل آورده اند، می توانند تجربه خود را از طریق فرم زیر با دیگران به اشتراک گذارده و به این موزه امتیاز بدهند.

دیدگاه ها

*****
مچکرم از آقای پاکزادیان
*****
موزه خیلی خوبی بود ولی متاسفانه شناخته شده نیست امیدوارم مسوولان بیشتر اطلاع رسانی و تبلیغات انجام دهند
*****
با تشکر از دوست خوبم اقای موسوی جهت معرفی موزه ها. موزه مهر و سکه کومش در سال ۹۴ در سه بخش موزه برتر و شایسته تقدیر شد در کشور و در سال ۹۵ شخص مهندس پاکزادیان بعنوان موزه دار برتر کشور انتخاب شدند (از جانب سازمان میراث فرهنگی)

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.