لطفا منتظر بمانید...
تبلیغات

موزه سکه کرمان

/coins-museum/specialized/موزه-سکه-کرمان.html2016-11-01
logo
سکه ها

تاریخچه موزه

زمانی که مجموعه گنجعلی خان کرمان از سوی حاکم وقت کرمان در حدود بیش از 400 سال پیش در شهر کرمان بنا می شد، دستور ساخت ضرابخانه ای نیز در ضلع شمالی میدان این مجموعه داده شد که اینک پس از گذر سالیان بسیار، به موزه سکه کرمان تبدیل شده است. این ضرابخانه سابق و موزه فعلی بین سال های 1007 تا 1035 قمری به دست گنجعلی خان حاکم دوره صفوی کرمان بنا شد.

در زمان تعمیر بنا در سال 1350 خورشدی تعدادی سکه مسی و قطعات فلزی متعلق به ضرب سکه بدست آمده که کاربری این بنا را به عنوان ضرابخانه در دوره صفوی مشخص نمود. این بنا تا سال 1370 به عنوان یک نمایشگاه محصولات فرهنگی، مورد استفاده قرار گرفت و در این سال و همزمان با مراسم بزرگداشت خواجوی کرمانی، به عنوان موزه سکه، توسط میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان مورد بهره برداری قرار گرفت.

جغرافیای موزه

kerman coins museum on Ganjali khan Square

ضرابخانه گنجعلی خان (موزه سکه) در اواسط بازار غربی و در شمال میدان واقع است. این بنا از آثار اواخر دوره گنجعلی خان است و تزئینات درونی آن گچبری به شکل آجر کاذب است و دارای گنبد بلندی است که در راس آن کلاه فرنگی که تأمین کننده بخشی از نور داخل این ساختمان است قرار گرفته است. پلان آن مربعی است و دارای چهار ایوان و چهار غرفه در اطراف خود است. قوس ها تیزه دارد و طاق نما ضربی است. سردر موزه کاملاً ساده است که تزئین آن آجرکاری گچی می باشد. در گذشته این عمارت محل ضرب سکه و مسکوکات طلا و نقره دولتی بوده است. و در حال حاضر انواع سکه های قدیمی در غرفه های آن به نمایش گذاشته شده و یکی از معتبرترین موزه های سکه ایران محسوب می شود.

kerman coins museum on maps

 

مجموعه موزه

kerman coins museum in Ganjali khan Square

بیش از 500 سکه در این موزه نگهداری می شود که شامل سکه های ادوار مختلف تاریخ از جمله دوره اشکانیان، ساسانیان، عرب ساسانی، اموی، عباسی، گورکانی، تیموری، آل مظفر، آل مکرم، آق قویونلو، قراقویونلو، ایلخانی، سامانی، آل بویه، غزنوی، سلجوقی، صفوی، افشار، افغان ها، زندیه، قاجار، پهلوی و همچنین اسکناس هایی از دوره قاجار و پهلوی وجود دارد. در عین حال سکه های رومی و یونانی نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

 

مشخصات موزه

 • تاسیس: 1370 خورشیدی
 • موسس: میراث فرهنگی و گردشگری
 • مکان: کرمان
 • نشانی: ظلع شمالی میدان گنجعلی خان
 • تلفن: 03432266183
 • زمان بازدید: همه روزه به غیر از دوشنبه ها و ایمام سوگواری
 • ساعات بازدید: صبح ها 9 الی 13 و عصرها 15 الی 19
 • بهاء بلیت: بازدیدکنندگان داخلی 1.500 تومان - بازدیدکنندگان خارجی 10.000 تومان
 • عکاسی: ممنوع

عزیزانی که از «موزه سکه کرمان» بازدید به عمل آورده اند، می توانند تجربه خود را از طریق فرم زیر با دیگران به اشتراک گذارده و به این موزه امتیاز بدهند.

دیدگاه ها

*****
مطالب نوشته شده بارزش هستند ولی عکس ها کم هستند اگر میتواند در مورد این مطلب عکس بیشتری بگذارید

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

 • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
 • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.