لطفا منتظر بمانید...

موزه سکه حیدرزاده

موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده یزد

تاریخچه موزه

این موزه شخصی که با همت و پشتکار استاد حسین حیدرزاده یکی از استادان و متخصصین علم سکه شناسی در خانه زیبای عرب زاده در قدیمی ترین محله شهر یزد، یعنی محله فهادان و نزدیک زندان اسکندر قرار دارد. و اشیاء این موزه توسط استاد حیدرزاده، از سال 1335 جمع آوری شده و در سال 1383 با تخصیص این خانه توسط میراث فرهنگی، رسماً در معرض دید و تماشای عموم علاقمندان قرار گرفت.

heidarzadeh museum of coin and anthropology

مجموعه موزه

موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده که به عنوان موزه تخصصی سکه کشور محسوب می شود دارای مجموعه هایی از سکه های قدیمی (طلا، نقره، مسی، برنجی) مربوط به 42 دوره تاریخی از دوره هخامنشیان تا عصر حاضر است که این گنجینه بالغ بر 5000 عدد سکه می باشد. از معروف ترین این سکه ها می توان به سکه طلا و نقره عباس بن مامون و احمد بن علی سامانی، سکه جلوس کریم خان زند و سکه نادرشاه با شعار شیعی اشاره نمود.

heidarzadeh museum of coin and anthropology

مجموعه اسکناس های قدیمی از زمان ناصرالدین شاه تا زمان حاضر، بیش از 100 عدد قفل های قدیمی ، مجموعه زینت آلات نقره، مجموعه تسبیح در انواع نقره کوب ، ساده، عقیق، کهربا و سیر از جمله اشیاء قدیمی موزه هستند.

مجموعه زنجیر، مجموعه انگشتر عقیق و برنجی، مجموعه ابزار جنگی ، مجموعه وسایل طبخ غذا (دیگ های سنگی، مسی، تیوها ، خمره ها) مجموعه وسایل روشنایی (چراغ های پیه سوز، فانوس شمعی، فانوس نفتی، چراغ هدایت کننده قطار و ...) از دیگر اشیاء نگهداری شده در موزه است.

جغرافیای موزه

موزه حیدرزاده روی نقشه

موزه سکه و مردم شناسی حیدرزاده در شهر یزد و در خانه عرب زاده قرار دارد. این خانه از بناهای دوره قاجاریه است که در ضلع شمال شرقی بافت قدیم شهر، در محله فهادان واقع شده است.

این بنا ویژگی های  منحصر به فردی دارد که می توان از گچ بریهای زیبا با نقش های اسلیمی منقوش به اشعار مذهبی واقعه کربلا، تالار بزرگ و کاربندی های بالای درب های مجاور به حیاط، اتاق های سه دری و پنج دری، گنجینه های زیبای چوبی و سقف کریاس، ورودی که با گچ بری های زیبایی تزئین شده و ... نام برد.

heidarzadeh museum of coin and anthropology

 

مشخصات موزه

  • تاسیس: 1373 خورشیدی
  • موسس: استاد حسین حیدرزاده
  • مکان: یزد
  • نشانی: خیابان امام - خیابان فهادان - خانه تاریخی عرب زاده
  • تلفن: 03536219111
  • زمان بازدید: -
  • ساعات بازدید: -

عزیزانی که از «موزه سکه حیدرزاده» بازدید به عمل آورده اند، می توانند تجربه خود را از طریق فرم زیر با دیگران به اشتراک گذارده و به این موزه امتیاز بدهند.

 

دیدگاه ها

با سلام به موزه هايي مثل موزه حيدر زاده اصلا توجه و كمكي نمي شود و يا حتي اطلاع رساني درستي براي جلب بازديد كننده و درآمد زايي موزه انجام نمي شود كه اين موضوع باعث دلسردي مجموعه داران براي ايجاد موزه است
سلام موزه جدید امامزاده جعفر که توسط جناب کاظمینی وقف گردیده به نظر من بعد از موزه بانک سپه در کشور حرف اول را میزند .دوستان بیایند بازدید خود با سکه های نایاب دوره پیش از اسلام مواجه میگردند که چه کار بی نظیری انجام شده

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

تصویر کپچا

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.
جهت دریافت اخبار، فروش‌های ویژه و کد‌های تخفیف لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
فروش کتاب های تخصصی فروش کتاب های تاریخ شناسی