لطفا منتظر بمانید...
تبلیغات

فتحعلی شاه قاجار

/ancient-coins/قاجاریان/فتحعلی-شاه-قاجار.html2011-10-18
logo
سکه ها

دوره فتحعلی شاه قاجار (1212 – 1250 ق/ 1797 – 1835 م)

 فتحعلي شاه در سال 1185متولد شد. نام اصلی فتحعلی شاه بابا خان بود ولی به هنگام تاجگذاری نام فتحعلی را که نام نیای خود فتحعلی خان قاجار بود برای خود برگزید. فتحعلی شاه در سالهای اول حکومت خود، به سرکوبی مخالفان مشغول شد. جنگ‌های ایران و روسیه در دوره قاجار که به جدا شدن سرزمینهای قفقاز از ایران انجامید در زمان این پادشاه رخ داد. می‌توان گفت که روند پاره پاره شدن خاک ایران با پادشاهی او آغاز شد.

در این دوران، سکه هایی از جنس طلا، نقره و برنز ضرب  شده است. فتحعلی شاه از شیوۀ رایج در دوران صفویه برای ضرب سکه های خود استفاده می کرد اما پس از مدتی طریقۀ نادرشاه  افشار  را در ضرب سکه در پیش گرفت. بدین  معنا که  بر  روی  سکه نام  و القاب  خود و در پشت آن، محل ضرب سکه را نقش می کرد. یکی از انواع سکه های ضرب شده در این دوران که به  دست ما رسیده تومان  از جنس طلاست که در1233هجری  قمری ضرب  شده.  وزن این سکه 61/4 گرم و قطر آن231 میلی متر است. بر  روی این سکه، عبارت (الـسلطان ابـن السلطان فتحعلی  شاه قاجار) و در پشت آن، عبارت (ضرب چخورسعد ایروان) نقش  شده. از دیگر سکه های این دوران ریال نقره است که  در 1216 هجری  قمری  ضرب  شده و 22/10گرم وزن دارد. بر  روی این سکه، عبارت (السلطان فتحعلی شاه قاجار) و در پشت آن، عبارت (نام شهر) نقش  شده. سومین نوع سکه های مربوط به این دوران نیز فلوس برنزی است که در 1234 هجری قمری با وزن 5/14گرم و قطر21 میلی متر ضرب شده. بر روی این سکه، تصویر شیر و خورشیــد و در پشت آن، (نام شهر) نقش بسته است

توجه: تمامی مطالب و تصاویر سکه های موجود در این صفحه، صرفاً جهت اطلاع رسانی در زمینه فرهنگی و تحقیقاتی است و برای خرید و فروش نیست.