لطفا منتظر بمانید...

شاه محمد خدابنده

/ancient-coins/صفویان/شاه-محمد-خدابنده.html2011-12-10
logo
سکه ها

دوره شاه  محمد  خدابنده (985- 996 هجری قمری/ 1578 – 1585 میلادی)

محمد میرزا در شب سه شنبه 29 جمادي الاول از سال 938 تولد يافته بود، بزرگ ترين فرزند شاه طهماسب یکم بود . در 15 رمضان 985 در شيراز به سلطنت رسيد و در دوم شوال به قزوين رسيد و لقب خدابنده را براي خود انتخاب كرد.
    سلطان محمد خدابنده را در ذي حجه 996، پسرش عباس ميرزا (شاه عباس یکم) از سلطنت خلع كرد و خود به نام شاه عباس، پادشاه شد و سلطان محمد خدابنده در قصر سلطنتي قزوين تحت نظر بود تا آنكه در سال 1004 در همان جا به مرض اسهال مرد و او را در مزار امامزاده شاهزاده حسين قزويني به خاك سپردند.

بر روی کلیۀ سکه های ضرب شده در دوران سلطنت این پادشاه صفوی نوشته ی "لا اله الا الله محمد رسول الله علی ولی الله" و نام دوازده امام و بر پشت آنها چهارنوع نوشته، با ذکر نام محل ضرب نقش شده است. نمونه ای از سکه های شاه محمد خدابنده شاهی بوده که از جنس نقره با وزن42.4 گرم و قطر20 میلی متر است که در 988 هجری  قمری ضرب شده. در پشت سکه، نوشته ی "غلام امام مهدی علیه السلام السلطان العادل ابوالمظفر سلطان محمد خلدالله ملکه" و در داخل دایره، نام شهر ضرب شده است .

فهرست سکه های سلطان محمد خدابنده صفوی
توجه: تمامی مطالب و تصاویر سکه های موجود در این صفحه، صرفاً جهت اطلاع رسانی در زمینه فرهنگی و تحقیقاتی است و برای خرید و فروش نیست.