لطفا منتظر بمانید...
تبلیغات

شاه عباس یکم

/ancient-coins/صفویان/شاه-عباس-یکم.html2011-12-10
logo
سکه ها

دوره شاه  عباس  یکم (996- 1038 هجری قمری/ 1587 – 1629 میادی )

شاه عباس یکم پسر شاه محمد خدابنده در شب شنبه اول رمضان سال 978 در هرات متولد شد و در ذي حجه 996 به جاي پدر بر تخت شاهی نشست و در صبح پنجشنبه 24 جمادي الاول 1038 در اشرف مازندران (بهشهر امروزي) جان سپرد در حالي كه 59 سال و هشت ماه و 22 روز عمر داشت و 42 سال سلطنت كرده بود. نعش شاه عباس را از اشرف به كاشان آوردند و در محله پشت مشهد كاشان بيرون اين شهر در امامزاده اي به نام حبيب بن موسي به امانت گذاشتند تا بعد به يكي از اماكن متبركه منتقل كنند. اما واقعاً نعش شاه عباس به يكي از اين مكان ها منتقل شده يا در همان محله پشت مشهد كاشان باقي است، كسي درست نمي داند. به روايتي او را محرمانه به قصد بردن به عتبات به قم آوردند و در آنجا موقتاً به امانت گذاشتند و در همان جا ماند. روايتي ديگر حاكي است كه طبق وصيت خود شاه كه مي خواست قبرش مخفي باشد، پس از فوتش سه تابوت ساختند؛ يكي را به اردبيل، يكي را به مشهد و سومي را به نجف فرستادند و تنها در اين سومي نعش شاه قرار داشت. امروز هيچ كس نمي داند نعش بزرگ ترين پادشاهان صفوي چه شده و در كجا قرار دارد.

نوشته ی نقش  شده بر روی سکه ها در دوران شاه  عباس کبیر شبیه سکه های ضرب شده در دوران شاه  محمد خدابنده  است. بر پشت این سکه ها نیز پنج نوع عبارت با ذکر نام مکان ضرب نقش  شده . لازم  به ذکر است سکه های نقره "200 دیناری" یا "چهار شاهی" از زمان شاه عباس با عنوان "عباسی" نامیده  شدند. .

توجه: تمامی مطالب و تصاویر سکه های موجود در این صفحه، صرفاً جهت اطلاع رسانی در زمینه فرهنگی و تحقیقاتی است و برای خرید و فروش نیست.