لطفا منتظر بمانید...
تبلیغات

شاه اسماعیل دوم

/ancient-coins/صفویان/شاه-اسماعیل-دوم.html2011-12-10
logo
سکه ها

دوره شاه  اسماعیل  دوم (984- 985 هجری قمری /1576 – 1578میلادی)


اسماعیل میرزا فرزند چهارم شاه طهماسب یکم صفوی بود که در زمان حیات پدرش به دلیل سرکش بودن در قلعه قهقهه زندانی شد و به مدت نزدیک ۲۰ سال و تا زمان مرگ پدرش در آن جا گرفتار بود. پس از مرگ شاه طهماسب با دسیسه چینی بخشی از قبایل قزلباش و کشته شدن فرزند دیگر شاه طهماسب به نام حیدر میرزا توسط قزلباشان طرفدارش به حکومت رسید. رفتار اسماعیل به علت مدت زیاد محبوس بودن بشدت خشن بود. اين پادشاه كه 43 سال بيشتر عمر نكرد، يك سال و سه ماه و نوزده روز سلطنت كرد و در شب يكشنبه 13 رمضان 985 در منزل يكي از نزديكانش مسموم شد ، او را در محلي غيرمشخص دفن كردند. از  زمان شاه  اسماعیل  دوم به بعد نام و القاب شاه به صورت شعر در سکه ها نقش شده  است. چون مدت سلطنت وی بسیار کم و در حدود 15 ماه بود سکه زیادی از او ضرب نشده‏ و آنچه باقی مانده بسیار کم است و مخصوصا سکه‏ های طلای وی بسیار نایاب است . شاه اسماعیل دوم با اینکه پادشاهی بسیار سنگدل و خونخوار و بیرحم بود، خود را از سلاطین دادگستر و مهربان می‏پنداشت و در عنوان فرامین و احکام او "هو العادل" می‏نوشتند و بر روی سکه‏ ها نام و لقب خود را اینگونه مینوشت "السلطان العادل ابو المظفر شاه اسماعیل طهماسب شاه الصفوی خلداللّه ملکه". او به مذهب تسنن بسیار گرایش داشت و خواست که دوباره آن مذهب‏ را در ایران گسترش دهد، لذا دستور داد تا تمام اشعار و شعارها و عباراتی که در مدح حضرت‏ امیر المومنین علی علیه السلام و ائمه اطهار که در گذشته بر روی سکه‏ ها بود محو کردند. و بجای آن بیت زیر را بنگارند:


ز مشرق تا بمغرب گر امام است‏            علی و آل او ما را تمام است


شاه اسماعیل دوم در شهرهای یزد و اصفهان و قزوین که به ترتیب دارالعباده و داراالسلطنه‏ و دارالموحدین لقب داشتند سکه زده است و کلمهء یزد را بر روی سکه‏ های سلاطین قبلی‏ سورشارژ زده است .سکه شاهی او با وزن 2.3 گرم ضرب می شده، که تصویر آن در دست نیست. سکه دو شاهی با وزن 4.6 گرم ضرب شده است. که به تصویر درآمده....

 

سکه دو شاهی شاه اسماعیل دوم صفوی

سکه دو شاهی شاه اسماعیل صفوی

 

سکه دو شاهی شاه اسماعیل دوم صفوی

سکه دو شاهی شاه اسماعیل صفوی

توجه: تمامی مطالب و تصاویر سکه های موجود در این صفحه، صرفاً جهت اطلاع رسانی در زمینه فرهنگی و تحقیقاتی است و برای خرید و فروش نیست.