لطفا منتظر بمانید...
تبلیغات

پیروز یکم

/ancient-coins/ساسانیان/پیروز-یکم.html2012-03-26
logo
سکه ها

پيروز (484-459 ميلادی)

پيروز پسر يزدگرد دوم بود.او پس از درگيري با برادرش، هرمز سوم،بر او غلبه ميكند و شاه ميشود .او شورش آلبانيا را سركوب كرد ولي به آنها اجازه ميدهد مسيحي بمانند. سپس به جنگ هياطله رفت و در سال 469 شاه و همراهان و حرمسرا اسير خوشنواز شاه هياطله ميشوند. در نتيجه ساسانيان سرزمينهايي را به آنها دادند تا شاه خود و خانواده او را نجات دهند ولي شاه هياطله موبد موبدان ،قباد پسر شاه و دخترش را به عنوان گروگان نگه داشت. در اين زمان قحطي نيز در سرزمين ساسانيان رواج مييابد. شاه دوباره به شرق ايران حمله ميكند ولي اينبار خود و 7 تن از پسرانش و همه ارتشش نابود شدند. ساسانيان هرگز تا اين اندازه ضعيف نشده بودند

در برخی از سکه های پیروز تاج او دارای بالهای گشوده و برخی دیگر مزین به گوی و هلال است. ریش او کوتاه و مو ها به صورت توپی فر خورده در پشت سر او جمع شده است. دو نگهبان پشت سکه اندکی کوتاه تر از شعله های آتش آتشدان هستند. در زمان اين پادشاه عنوان " مزداپرست خدايگان...نام پادشاه..."، هنگامي كه به كار مي رود بقيه لقب نخستين حذف مي گردد. در اين زمان است كه ذكر سال ضرب پادشاهي جاي آن را مي گيرد. با توجه به سكه هايش مي توان دريافت كه داراي تاج هاي متنوعي بوده است.

فهرست سکه های پیروز یکم ساسانی
توجه: تمامی مطالب و تصاویر سکه های موجود در این صفحه، صرفاً جهت اطلاع رسانی در زمینه فرهنگی و تحقیقاتی است و برای خرید و فروش نیست.