لطفا منتظر بمانید...

پوراندخت

/ancient-coins/ساسانیان/پوراندخت.html2012-03-26
logo
سکه ها

پوراندخت (631-630 ميلادی)

از آنجا كه پس از برادر كشي شيرويه ديگر فرزند پسري از خاندان شاهي باقي نمانده بود، دختري به نام پوراندخت به شاهي ميرسد كه از دختران خسرو پرويز بود. مولفان غير اسلامي و فردوسي حكومت او را شش تا هفت ماه گفته اند و مورخان اسلامي يک سال و چهار ماه. او پس از بستن پيمان صلح دايمی با روميان به مرگ طبيعی مرد.

روي سكه او شامل تصوير نيم تنه نيمرخ او با صورتي زيبا، چهره ای كشيده، نگاهي گيرا و گونه اي بر آمده قرار دارد. جواهري از گلها بر گيسوانش، گيسوان در سه طرف صورت، سينه و پشت سر او افتاد­است. دورشته مرواريد بر گردن و آويزي در وسط آن دارد. بر روي سينه دو قطعه گل زرين به شكل هلال ماه و ستاره و نواري موجدار از شانه ها به طرف بالا كشيده شده، تاجي باشكوه با تزئين مرواريدي وگوهر نشانده بر بالاي لبه، سه قطعه گل جواهر نشان نصب است. در بالاي تاج دو بال بسيار زيبا كه هلال ماه و خورشيد را در ميان گرفته است. در طرفين تاج هم هلال ماه و ستاره و در پشت  ستاره اي قرار دارد. مقابل چهره و پشت سر نوشته به خط پهلوی: «بوران یا بورانو» و عبارت متداول "فره افزوت" یا "فره افزون" نقر است. در پشت سکه آتشدانی در وسط و نگهبانانی در طرفین، شعله های آتش به صورت مثلثی است. هریک از نگهبانان شمشیری به دست، هلال ماه بین نگهان سمت راست و ستاره ای بین نگهبان سمت چپ و علامت شهر ضرابخانه بین زنجیره داخلی و نگهبان در طرف راست قرار دارد. در ديگر نقوش دور تصویر یا نوشته را دو یا سه زنجیر فرا گرفته است. همچنین در طرفین نقش و قسمت پایین را نقش ستاره و ماه فرا گرفته است.

سکه درهم پوراندخت ساسانی

سکه درهم پوراندخت

توجه: تمامی مطالب و تصاویر سکه های موجود در این صفحه، صرفاً جهت اطلاع رسانی در زمینه فرهنگی و تحقیقاتی است و برای خرید و فروش نیست.