لطفا منتظر بمانید...
تبلیغات

ویستهم

/ancient-coins/ساسانیان/ویستهم.html2012-03-26
logo
سکه ها

ویستهم (597-591 ميلادی)

ویستهم از بزرگ اسپهبدان بود. قیام ویستهم از سال 591 میلادی آغاز شد، او در پی قیام بهرام چوبین برادر خود "بندوی" را که در آن هنگام در محبس هرمز چهارم بود بیرون آورد و به اتکای شورشیان شاه را که در آن هنگام هیچ کس از نجبا حاضر به حمایت کردنش نبود، از سلطنت خلع کرد با این حال بهرام چوبین از تهدید تیسفون و عزیمت برای تسخیر پایتخت بازنیستاد. با خلع هرمزد که منجر به توقیف و کور کردن او شد ویستهم و برادرش بندوی با همدستی طرفداران خویش ، در سال 590 میلادی با کمک دیگر بزرگان ساسانی، خواهرزادهٔ خود خسروپرویز را بر تخت نشاندند.

ویستهم در زمان تسلط و حکومت خود در قلب سرزمین ساسانیان اقدام به ضرب سکه‌های طلا، نقره و برنز کاملاً به سبک سکه‌های شاهان ساسانی نمود. در روی سکه سیمای ویستهم با موهای بلند و ریشی انبوه، دارای گردنبندی مرواریدی با دو مرواریدآویزان و صورت خشن و چشم‌های درشت نقش گردیده به طوریکه شخصیت مردی نیرومند و مبارز را به نظر می‌آورد. تاج او دارای هلال و گویی کوچتر از تاج های پادشاهان پیشین است. در حاشیه سکه علامت ماه و ستاره در چهار جهت قرار گرفته است ، در مقابل چهره ویستهم نام او نوشته شده که با عنوان پیروز "پیروچ" همراه است. در پشت سکه آتشدان و دو روحانی و همچنین نام شهر و سال ضرب سکه دیده‌می‌شود. بر پشت سکه‌های موجود از ویستهم به ترتیب سال های دوم، سوم، چهارم، پنجم و ششم حکومت او نقش گردیده‌است. سکه‌ها اغلب ضرب ری بوده و تعدادی نیز در نیشابور ضرب شده‌اند.

سکه درهم وستهم

سکه درهم وستهم

توجه: تمامی مطالب و تصاویر سکه های موجود در این صفحه، صرفاً جهت اطلاع رسانی در زمینه فرهنگی و تحقیقاتی است و برای خرید و فروش نیست.