لطفا منتظر بمانید...

«زر محبوب» کوچکترین سکه طلای عثمانی در موزه رضوی

سکه طلای عثمانی

کوچکترین سکه طلای عثمانی در گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه آستان قدس رضوی در معرض نمایش عموم قرار گرفت.

به گزارش قدس آنلاین نقل از موزه آستان قدس رضوی، مسئول گنجينه تمبر، اسکناس و سکه این سازمان با اعلام اين خبر گفت: این سکه طلای عثمانی توسط آقای «یشار رمضانی» از شهرستان سراب، تقدیم گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه آستان قدس رضوی شده است.

«محمدحسین یزدی نژاد» خاطرنشان کرد: این سکه با قدمت بیش از دویست سال توسط سلطان محمود دوم،  شاه عثمانی در سال 1231 قمری در شهر قسطنطنیه ضرب گردیده و به علت عیار بالا و مقبولیت در بین ملت ترکیه عثمانی، به نام « زر محبوب » شهرت یافته است.

وی با بیان اینکه طغرای روی سکه عبارت «خان محمود بن عبدالحمید المظفر دائماً» به سبک بسیار زیبا نوشته شده و در پهلوی طغرای یک شاخه گل رز دیده می شود افزود: در پشت سکه عبارت «ضرب فی قسطنطنیه 1223» (سال حکومت) و عدد « 8 » (سال هشتم حکومت) در داخل حلقه ای دندانه دار قابل رویت است.

وی تصریح کرد: این سکه طلا با وزن 700 سوت (کمتر از یک گرم) پس از مرگ سلطان محمود دوم، توسط فرزندش سلطان عبدالمجید جمع آوری و برای ضرب سکه های جدید ذوب گردید و به تعداد کمی در دست مردم بود و بصورت پراکنده در نزد مجموعه داران نیز می باشد. وی از گنجینه سکه موزه آستان قدس رضوی با مجموعه ای غنی از سکه های قبل از اسلام و دوره اسلامی به عنوان پایگاه پژوهشی سکه شناسی و تاریخ شناسی نام برد و افزود: گنجینۀ تمبر، اسکناس و سکۀ موزۀ آستان قدس رضوی با بیش از 700 هزار قطعه تمبر، افزون بر 22 هزار اسکناس و حدود 59 هزار سکه از 240 کشور و مستعمرۀ سابق جهان، به عنوان آئینۀ تمام نمای تاریخ، فرهنگ، هنر و تمدن ملل مختلف، روزانه پذیرای بسیاری از محققان، پژوهشگران و علاقه مندان به آثار تاریخی و فرهنگی است.

منبع: قدس آنلاین

نویسنده
تاریخ ارسال
بازدید 3968
/26112015-زر-محبوب-کوچکترین-سکه-طلای-عثمانی.html
logo
سکه ها

«زر محبوب» کوچکترین سکه طلای عثمانی در موزه رضوی

«زر محبوب» کوچکترین سکه طلای عثمانی در موزه رضوی600299
کوچکترین سکه طلای عثمانی در گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه آستان قدس رضوی در معرض نمایش عموم قرار گرفت....

دیدگاه ها

*****
باید خدمت دوست عزیزمون ابوالفضل عرض کنم تصویر متعلق به خود سکه هست و جمله مذبور در تصویر سمت چپ وسط به طور بسیار زیبایی و تودرتو ضرب شده
*****
البته اسم اهدا کننده آقای یاشار رمضانی صحیح هست
*****
با سلام
اگر یک سکه از دوره سلطان محمود دوم داشته باشم
ایا شما خریدار هستید؟
*****
سلام الان قیمت این سکه چنده

پاسخ:
اطلاع نداریم.
*****
در قسمت متن نوشتید(طغرای روی سکه عبارت «خان محمود بن عبدالحمید المظفر دائماً» به سبک بسیار زیبا نوشته شده ) درصورتی که نوشته روی سکه چیز دیگه اییه و یک کلمه غازی و سلطان بالای سکه هست.فکر کنم تصویر اشتباه ثبت شده
*****
دستش درد نکنه - خدا به زندگیش برکت بده

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.