لطفا منتظر بمانید...

چرا بعضی از سکه های معاصر گرانبها می باشند؟ + قیمت گرانبهاترین ها

ممکن است در خانه ی بعضی از افراد، تعدادی سکه در صندوقچه قدیمی یا همراه اشیاء قیمتی به یادگار مانده باشد که فراموش شده است. با یافتن مجدد آن سکه ها توسط افراد خانواده، اولین احساس آنها این است؛ سکه هایی که از گذشته باقی مانده چون قدیمی هستند حتماً قیمتی هم هستند. متاسفانه برخلاف تصور عموم افراد ، قدمت در علم سکه شناسی تاثیر چندانی بر قیمت آن ندارد و هر سکه قدیمی الزاماً قیمتی نمی باشد. برای قیمت گذاری روی سکه باید از کارشناسان این امر کمک گرفت.

کارشناسان برای قیمت گذاری روی یک سکه «سه اصل» را در نظر می گیرند، که مهمترین اصل آن «کمیت» است. بعد از آن «کیفیت» نقش مهمی دارد و در نهایت جنس سکه تعیین کننده ارزش ذاتی فلز سکه می باشد. و قدمت یک سکه هیچ تاثیر خاصی در ارزش گذاری سکه نخواهد داشت. البته قدمت سکه می تواند باعث بالا رفتن ارزش های تاریخی و فرهنگی آن شود، با این تفاوت که این ارزش ها جنبه مادی ندارد و معنوی است.

همانطور که بیان شد مهمترین اصل در قیمت گذاری سکه کمیت آن می باشد. برای مثال: سکه یک ریال دماوند ضرب سال 1376 را در نظر می گیریم. سکه ریال دماوند 1376این سکه 17 سال قدمت دارد، جنس آن از برنز است و وزنی کمتر از 2 گرم دارد. اما چون سکه یاد شده به ندرت یافت می شود (بدلیل تیراژ پایین ضرب و عدم توزیع توسط بانک) این سکه در بین مجموعه داران، با قیمت حدود 900 هزار تومان هم خرید و فروش شده است.

 

اما سکه پنج هزار دینار خطی مظفرالدین شاه که در سال 1320 قمری ضرب شده است. قدمتی برابر با 113 سال دارد و جنس آن نقره با عیار 90 و وزن آن حدود 23 گرم می باشد. سکه 5000 دینار 1320 مظفرالدین شاه قاجاراز آنجایی که تیراژ ضرب این سکه بسیار فراوان بوده است، به همین دلیل می توان به آسانی در هر مغازه عتیقه فروشی ای به هر تعداد و با قیمتی حدود 70 هزار تومان این سکه را خریداری نمود. در نظر داشته باشید که 23 گرم نقره با عیار 90 در زمان انتشار این مقاله در سایت سکه ها حدود 50 هزار تومان ارزش ذاتی داشته است.

 

 

در ادامه گرانبهاترین سکه های رایج معاصر را معرفی می نماییم که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

 

سکه 5 قران ناصرالدین شاه قاجارگرانقیمت ترین سکه، پنجقران ناصرالدین شاه قاجار می باشد. قیمت این سکه با بالاترین کیفیت (بانکی) در بین مجموعه داران حدود 20 میلیون تومان ارزشگذاری شده است.

 

 

سکه 2000 دینار 1327 تصویری محمدعلی شاه قاجارسکه دوهزار دینار با تصویر محمدعلی شاه قاجار ، از دیگر سکه های گرانقیمت ایران می باشد. قیمت این سکه با بالاترین کیفیت (بانکی) در بین مجموعه داران حدود 15 میلیون تومان ارزشگذاری شده است.

 

 

سکه 500 دینار رایج مملکت 1304 رضا شاه پهلویسکه پانصد دینار رایج مملکت رضا شاه پهلوی ، از دیگر سکه های گرانبهای کشور است. قیمت آن با بالاترین کیفیت (بانکی) در بین مجموعه داران تا 15 میلیون تومان ارزشگذاری شده است.

 

سکه 2000 دینار ذوالقرنین 1313 ناصرالدین شاه قاجارسکه دوهزار دینار ذوالقرنین ناصرالدین شاه قاجار ، نیز از گرانبهاترین سکه های ایران است. این سکه با کیفیت بانکی تا حدود 15 میلیون تومان ارزشگذاری شده است.

 

 

 

سکه پنجهزار دینار با تصویر محمدعلی شاه قاجار هم، جزء گرانبهاترین سکه های ایران محسوب می شود. این سکه با کیفیت بانکی حدود 12 میلیون تومان ارزش دارد.

سکه 5000 دینار 1327 محمدعلی شاه قاجار

 

 

 

 

سید مهدی موسوی

راهنمای سکه های ایران

نویسنده
تاریخ ارسال
بازدید 25038
/24062015-چرا-بعضی-از-سکه-های-معاصر-گرانبها-می-باشند.html
logo
سکه ها

چرا بعضی از سکه های معاصر گرانبها می باشند؟ + قیمت گرانبهاترین ها

چرا بعضی از سکه های معاصر گرانبها می باشند؟ + قیمت گرانبهاترین ها600300
ممکن است در خانه ی بعضی از افراد، تعدادی سکه در صندوقچه قدیمی یا همراه اشیاء قیمتی به یادگار مانده باشد که فراموش...

دیدگاه ها

*****
من سکه دوهزار دیناری ناصرالدین شاه دارم
*****
یک سکه از این سکه های که در تصویر های بالا نشان داده شده دارم کسی خریدار است
*****
تعدادی سکه دوره قاجار و دوره پهلوی دارم
*****
سلام خسته نباشید من یک سکه دارم 2000 دینار صاحبقران ناصرالدین شاه قیمتش چنده
*****
سلام من یک سکه فتحلی شاه دارم پستش نوشته دارلمومنین اصل
*****
سلام
برای اعلام فروش سکه وارزیابی آنها کجا و چگونه مراجعه کنیم ممنون.
*****
سکه دارم خیلی خیلی تمیز اگر خریدار هستیم تماس بگیرید 0938***3194
*****
سلام باهام تماس بگیرید
*****
سکه زمان کوروش وزنش نکردم ولی وزن کمی داره
چ قیمتی داره حدودا؟
*****
سکه 50دیناری ناصرالدین قاجار فروشی

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.