لطفا منتظر بمانید...

تبلیغات

نمایش سکه های روم شرقی (بیزانسی) برای نخستین بار در تبریز

نمایش سکه های روم شرقی (بیزانسی) برای نخستین بار در تبریز

رئیس امور موزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از برگزاری چهار نمایشگاه به مناسبت 29 اردیبهشت، روز جهانی موزه ها و آغاز هفته میراث فرهنگی به منظور ارج نهادن به جایگاه والای موزه ها در حراست از آثار و اسناد تاریخی خبر داد.

مهدی بزاز دستفروش با اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت موزه ها به عنوان پل ارتباطی بین نسل‌های مختلف بشری و ایجاد احساس هویت و تعلق اجتماعی به پیشینه خود، روز جهانی موزه ها، بهانه ای برای پاسداشت موزه ها و ارج نهادن به نقش حیاتی آنها در حفظ و ارتقای فرهنگی جامعه است.

او با تلقی موزه ها به عنوان عنصر فرهنگ ساز در جامعه، وجود آنها را مهر تاییدی بر اصالت فرهنگ و اندیشه در بین جوامع دانست و افزود: نمایشگاهی از آثار تاریخی به منظور بازدید علاقه مندان در موزه های استان برگزار خواهد شد.

بزار دستفروش در تشریح جزئیات این نمایشگاه ها بیان کرد: موزه آذربایجان ظرف مدت یک هفته میزبان دو نمایشگاه فلزکاری ایران در دوره پیش از اسلام و سکه های بیزانسی مکشوف از قلعه بختک لیلان خواهد بود. سکه های بیزانسی از قلعه بختک لیلان از توابع شهرستان ملکان با قدمت بیش از سه هزار سال که در سال 94 کشف شد، برای نخستین بار در موزه آذربایجان در معرض دید عموم قرار می گیرد.

بزاز دستفروش اعلام کرد: به مناسبت روز جهانی موزه ها، علاوه بر موزه آذربایجان، نمایشگاهی از احکام و فرامین سلاطین قاجار به میرزا یوسف خان مستشارالدوله نیز در موزه قاجار و نمایشگاه ابزارآلات روشنایی در دوره ایلخانی و در موزه ایلخانی مراغه برگزار خواهد شد.

این نمایشگاه ها از تاریخ 29 اردیبهشت تا 4 خرداد برای بازدید عموم دایر خواهند بود.

 

توضیح سایت سکه ها:

دوره بیزانس یا امپراطوری روم شرقی از قرن چهارم پس از میلاد مسیح (ع) شکل گرفته و تا قرن پانزده میلادی ادامه داشته است. احتمالا منظور رئیس امور موزه های میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از نقل «سه هزار سال» ، قدمت قلعه بختک لیلان بوده است نه سکه های بیزانسی!

 

منبع: صدای صنعت

نویسنده
تاریخ ارسال
بازدید 4232
/16052016-نمایش-سکه-های-روم-شرقی-بیزانسی-برای-نخستین-بار-در-تبریز.html
logo
سکه ها

نمایش سکه های روم شرقی (بیزانسی) برای نخستین بار در تبریز

نمایش سکه های روم شرقی (بیزانسی) برای نخستین بار در تبریز505374
رئیس امور موزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از برگزاری چهار نمایشگاه به مناسبت 29...

دیدگاه ها

نقد یا نظری ثبت نشده است، شما اولین باشید

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.