لطفا منتظر بمانید...

آیا حیات وحش کشور روی سکه و اسکناس نقش می بندد؟

یوز آسیایی روی اسکناس ایرانی

اخبار آزار دهنده و متاسفانه بسیار پر مشتری کشته شدن گونه های جانوری در کشور باعث شده است که یکبار دیگر موضوع درج تصویر حیات وحش بر روی اسکناس و مسکوکات در شبکه های اجتماعی جان بگیرد.

علاقمندان به محیط زیست در ایران معتقدند که برای بسط و گسترش توجه به این عرصه بایستی از تمام ظرفیت های ممکن استفاده کرد.

دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست که در دو سال اخیر تلاش قابل ستایشی را برای درج تصویر یوزپلنگ بر پیراهن تیم ملی فوتبال و همچنین رایزنی های مکرر برای استفاده از نماد گونه های جانوری دیگر بر البسه ورزشکاران سایر رشته ها انجام داده است می تواند این پروژه را نیز به صورت جدی تری در دستور کار خود قرار دهد.

در اردیبهشت ماه سالجاری دیده بان حقوق حیوانات با درج مطلب و تصاویری در این خصوص نوشت: این پیشنهاد که از شش سال قبل در دستور کار کانون دیده بان حقوق حیوانات بوده و در مذاکرات مختلف به صورت مکرر ارایه شده بود، با روی کار آمدن دولت جدید در سال ۱۳۹۲ به صورت رسمی به سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی ارایه شد. با اینحال و پس از گذشت حدود ۱۷ ماه از ارایه درخواست کتبی، متاسفانه پیگیری های مکرر انجام شده حاکی از آن است که مسوولان این سازمان تمایلی برای انجام وظایفشان ندارند. از آنجا که بیش از ۲۰ مرحله پیگیری حضوری و تلفنی این نامه به قول شفاهی برگزاری جلسه ختم شده و با توجه به کشتار مکرر حیات وحش کشور به ویژه شرایط خاص پلنگ ایرانی و رسالت این مجموعه در دفاع از حقوق حیوانات، رونوشت این درخواست در اختیار رسانه ها قرار می گیرد تا به عنوان یک خواست عمومی تلقی شود.

دیده بان حقوق حیوانات رسما پیشنهاد کرد جهت معرفی گونه های در معرض خطر انقراض و ارزشمند کشور از قبیل یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، خرس سیاه، زاغ بور، گورخر، سمندر غاری لرستان و تمساح گاندو به عموم مردم و اثبات ارزشمندی این گونه ها به ایرانیان و جهانیان از تصاویر، نام و رده حفاظتی آنها در اسکناس و مسکوکات جدید ایرانی استفاده شود.

این تشکل فعال محیط زیستی حتی برای تامین تصاویر حرفه ای گونه های مورد اشاره جهت استفاده در فاز طراحی و هرگونه مشورت تخصصی جهت گونه شناسی و ریخت شناسی پیش از طراحی اعلام آمادگی کرد.

علیرغم رسانه ای شدن این موضوع هنوز خبری دال در اقدامی در این خصوص منتشر نشده است.

گفتنی است در کانادا، که به عنوان دارنده رتبه نخست جهان در ضرب سکه از نظر کیفی شناخته می شود، اکثر مسکوکات نقشی از حیات وحش دارند و در آمریکا، عقاب آمریکایی بر تمام پول ها نقش بسته است.

آیا حیات وحش را اسکناس و سکه می کنند؟

اسکناس در هندوستان

آیا حیات وحش کشور روی سکه و اسکناس ضرب می شود؟

آیا حیات وحش کشور روی سکه و اسکناس ضرب می شود؟

گونه های حیات وحش بر روی اسکناس کشور نپال

 کشورهای آسیای شرقی  در رابطه با نقش حیات وحش بر اسکناس و سکه پروژه های زیست محیطی تعریف کرده اند و در کشورهای عرب زبان خاور میانه نیز گونه های جانوری کمیاب به ویژه پرندگان شکاری و غزال عربی به صورت مکرر بر اسکناس ها و سکه ها نقش بسته است. در اکثر کشورهای اروپایی و برخی کشورهای آفریقایی نیز حیات وحش به عنوان نمادهای اصلی مورد استفاده در انواع پول ها محسوب می شوند.

 

حیات وحش را سکه کنید

آیا حیات وحش کشور روی سکه و اسکناس ضرب می شود؟

آیا حیات وحش کشور روی سکه و اسکناس ضرب می شود؟

آیا حیات وحش کشور روی سکه و اسکناس ضرب می شود؟

آیا حیات وحش کشور روی سکه و اسکناس ضرب می شود؟

آیا حیات وحش کشور روی سکه و اسکناس ضرب می شود؟

آیا حیات وحش کشور روی سکه و اسکناس ضرب می شود؟

آیا حیات وحش کشور روی سکه و اسکناس ضرب می شود؟

 

منبع: زیست بوم

نویسنده
تاریخ ارسال
بازدید 2970
/12062015-آیا-حیات-وحش-کشور-روی-سکه-و-اسکناس-نقش-می-بندد.html
logo
سکه ها

آیا حیات وحش کشور روی سکه و اسکناس نقش می بندد؟

آیا حیات وحش کشور روی سکه و اسکناس نقش می بندد؟600342
اخبار آزار دهنده و متاسفانه بسیار پر مشتری کشته شدن گونه های جانوری در کشور باعث شده است که یکبار دیگر موضوع...

دیدگاه ها

*****
کاش که میشد
*****
بی نهایت زیبا هستن
*****
سلام
پیرو همه اخباری که هر روز از شکار با مجوز و بدون مجوز از سراسر کشور اعلام میشه بهتر نیست اول به فکر اجرای خوب قوانین باشین و بعد این کارهای تبلیغاتی. تاثیر تصویر یوز ایرانی روی پیراهن تیم ملی چقدر در حفظ این حیوون موثر بوده؟؟؟؟؟ که حالا قراره بیاد روی پول کشور، که مسئولین امر همین پول ها رو به عنوان زیر میزی دریافت کنند و مجوز شکار غیرقانونی بدن؟؟؟
*****
ایده خوبی هست ولی طرح اسکناس ها خوب نیست
اگر به فرض محال قرار شد چنین کاری انجام بشه بهتره که از طراح های برجسته و ممتاز کشور در این زمینه استفاده بشه و به نظر بنده سوای حیات وحش بهتره که از تصویر اسب اصیل ترکمن و پرندگان زیبای ایران نیز بهره برد
*****
طرح سکه فوق العاده زیباست ولی طرح های اسکنای خیلی خوب نشده میشه کل حیوانات رو کنار هم اورد! ولی متاسفانه شاهد همچین حرکت هایی نبودیم و نخواهیم بود!
*****
هم ایده خوبه هم طرحهای پیشنهادی ولی متاسفانه حیات وحش ومحیط زیست در ایران اهمیت نداره .به گفته یکی از کارشناسان حدود نود درصد حیات وحش ایران در ده سال گذشته از بین رفته .احتمالا نسل های آینده فقط باید تصاویر حیات وحش ایران رو ببینند.

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.