لطفا منتظر بمانید...

عجیب ترین سکه ها و اسکناس های جهان

«بهانه ای برای تجلیل و ادای احترام به شخصیتی که نام کشور زادگاهش کلمبیا را در جهان سربلند و از نیمه قرن بیستم در سراسر جهان طنین انداز کرد.» فکر می کنید رئیس بانک مرکزی کلمبیا درباره چه کسی این طور با احترام یاد می کند؟ اصلاً چه کسی می تواند کلمبیای ناشناس را به همه دنیا معرفی کند؟ به طور حتم کسی غیر از آقای نویسنده از عهده این کار برنمی آمد.

گابریل گارسیا مارکز!

او برای مردم کشورش یک اسطوره است؛ آن قدر که حالا تصویرش را روی اسکناس های 50 هزار پزویی آورده و به طور رسمی وارد چرخه مالی کلمبیا کرده اند. این اسکناس که به رنگ بنفش روشن طراحی و چاپ شده، ارزشی برابر 17 دلار و 40 سنت آمریکا دارد. حالا گابو در کلمبیا همه جا هست. روی سکه و اسکناس و در دست همه مردم کلمبیا.

most strange world coins and banknotes

اسکناس 50 هزار پزویی کلمبیا با تصویر مارکز

البته این تنها پول عجیب و غریب نیست. تا امروز سکه ها و اسکناس های زیادی چاپ شده اند که هر کدام برای خودشان داستانی داشتند. بیایید با عجیب ترین آنها بیشتر آشنا شویم.

زامبیا چه ربطی دارد به استرالیا؟

زامبیا چه ربطی دارد به استرالیا؟

المپیک سال 2000 میلادی (1379) در استرالیا برگزار شد اما معلوم نیست چرا مردم زامبیای آفریقا این قدر ذوق زده شدند که به خاطر آن سکه ضرب کردند. آن هم سکه هایی که شکل معمولی همه پول های دنیا را نداشت. سکه نقره «5000 کواچایی» زامبیا ترکیبی از نقشه دو کشور بود که به هم چسبیده بودند. البته استرالیا در واقعیت 10 برابر زامبیا وسعت دارد اما روی سکه ها دو کشور با هم فرقی ندارند. این سکه ها کمی هم از حد معمول بزرگ تر بودند؛ چیزی حدود 5 سانتی متر!

تورم ۲۳۱ میلیون درصدی!

تورم 231 میلیون درصدی!

این یکی تصویری خیلی عجیب نیست؛ بلکه عددی که رویش چاپ شده غریب است. در ژانویه سال 2009 (1388) زیمبابوه شروع به چاپ اسکناس های 100 تریلیونی کرد؛ 100 میلیارد با سه تا صفر جلوی آن. در آن زمان میزان تورم در این کشور بسیار بالا بود و دولت ناگزیر بود برای سر و سامان دادن به اوضاع اقتصادی این اسکناس ها را وارد بازار کند. همچنین نرخ تورم زیمبابوه به 231 میلیون درصد رسیده بود.

تو همیشه زنده ای قهرمان

تو همیشه زنده ای قهرمان

اسکناس پنج پوندی ایرلند تصویر عجیبی دارد. تصویر یک اسطوره که نه شاعر است نه سیاستمدار و نه مخترع و مکتشف. مردم ایرلند روی پول های پنج پوندی شان تصویر ستاره فوتبال منچستریونایتد و ایرلند شمالی یعنی «جورج بست» را دارند. ستاره ای که زندگی پرحاشیه او و اعتیادش به الکل دست آخر کار دستش داد. با این حال مردم ایرلند او را دوست داشتند؛ آن قدر که تصویرش را روی اسکناس خودشان زده اند. با این که می دانند این پول در خارج از ایرلند هیچ ارزشی ندارد.

چشم دیکتاتور را دربیار!

چشم دیکتاتور را دربیار!

در سال 1997 (1376) مردم کشور آفریقایی «زئیر» یا همان جمهوری «کنگو»ی امروزی خوشحالی بزرگی داشتند. رژیم «موبوتو»، دیکتاتور بزرگ برکنار شد و مردم می خواستند که جمهوری را در کشور تجربه کنند. همه چیز خوب پیش رفت غیر از مسئله اسکناس های جدید. دولت جدید برای چاپ اسکناس های جدید آهی در بساط نداشت برای همین تصمیم گرفت که از اسکناس های 20 هزاری قدیمی زئیر استفاده کند. آنها برای این که مردم تصویر دیکتاتور را دیگر نبینند، صورت او را پانچ کردند.

معامله با یک تکه شهاب سنگ

معامله با یک تکه شهاب سنگ

در سال 2012 (1391) جمهوری فیجی سکه های عجیب و غریبی را ضرب کرد که البته برای استفاده در زندگی روزمره نبود اما برای خودشان اعتباری داشتند. این سکه ها که 999 عدد بیشتر نبودند، قطعه هایی از شهاب سنگ های معروف دنیا را با خودشان داشتند. مثلاً تعدادی از شهاب سنگی که در سال 2002 میلادی (1381) بین مرز آلمان و اتریش به زمین خورده بود یا آن شهاب سنگی که در دهه 1830 (1209) به فرانسه رسیده بود.

این دیگر عکس کیست؟

این دیگر عکس کیست؟

در سال 2012 (1391) دولت استرالیا برای طراحی اسکناس های جدید این کشور کلی پول خرج کرد. حدود 10 میلیون دلار صرف شد تا اسکناس های جدیدی با شکل و شمایلی تازه وارد بازار شدند اما این وسط یک ایراد اساسی وجود داشت. مسئولان استرالیا خیلی روی سواد و معلومات عمومی مردم کشورشان حساب باز کرده بودند و اصلاً فکر نمی کردند که مردم تصویر شاعری را که روی اسکناس ها نقش بسته نشناسند. آنها تصویر «ماری گیلمور» شاعر و نویسنده استرالیایی را روی اسکناس ها آورده بودند، غافل از این که مردم اصلاً نمی دانستند، او چه کسی است. چه سر و صداها که بلند نشد!

یک پول ۱۶ در ۱۶

یک پول 16 در 16

تا جایی که همه یادشان هست، اسکناس توی دنیا مستطیلی بوده. حالا شاید ابعادشان با هم فرق می کرد اما اسکناس در همه دنیا با شکل و شمایل مستطیلی اش شناخته می شد ولی تایلندی ها نشان دادند که می شود خیلی راحت همه قواعد را کنار زد. آنها در سال 1987 میلادی (1366) به مناسبت تولد شصت سالگی «شاه راما» سری ویژه ای از اسکناس های 60 باتی را روانه بازار کردند که شکل خاصی داشت. اسکناس های تایلندی ها مربع بود. یک مربع 16 در 16 سانتی متری که به نام یکی از بزرگ ترین اسکناس های دنیا هم در گینس ثبت شد!

مبادا معتاد شوید!

مبادا معتاد شوید!

آفریقایی ها هم برای خودشان داستانی دارند در ضرب سکه. در سال 2010 میلادی (1389) کشور بنین در غرب قاره آفریقا شروع به ضرب سکه هایی کرد که آوازه آن خیلی زود در دنیا پیچید. این سکه ها که از نقره و نیکل درست شده بودند، دارای مقداری گیاه ماری جوانا هم بودند که با ظرافت رویشان چسبانده شده بود. با دست کشیدن روی این سکه ها بوی ماری جوانا بلند می شد. البته آنها سکه کاج و افرا و ... هم زده بودند.

اژدها وارد می شد

اژدها وارد می شد

در سال 1935 میلادی (1314) هنگ کنگی ها با کلی شوق و ذوق دلارهای خودشان را وارد بازار کشور کردند اما هنوز مدت زیادی از این ماجرا نگذشته بود که جنگ جهانی دوم شروع شد و ژاپنی ها به سمت هنگ کنگ یورش بردند. تکلیف معلوم بود. چشم بادامی ها دلارهای هنگ کنگی را کنار گذاشتند و ین های خودشان را به چرخه آوردند. آن هم با تصویری عجیب. اژدهایی دو سر که نشان آنها بود. جنگ تمام شد و ژاپنی ها زود از کشور کوچک آسیایی بیرون رفتند اما هنوز اسکناس های ۱۰ ینی ژاپنی ها با همان ارزش سابق در هنگ کنگ خریدار دارند. هر چند خیلی ها از این تصویر اژدهای دو سر که می خواهد مردم را قورت بدهد، ناراضی هستند.

یک، جلوش تا بی نهایت صفر!

یک، جلوش تا بی نهایت صفر!

مجارستان پیش از جنگ جهانی دوم واحد پولی داشت به اسم «پنگو» که جنگ بلای ناجوری سرش آورد. پنگو گرفتار تورم عجیبی شد طوری که در سال 1946 میلادی (1325) اسکناس های 100 میلیون میلیاردی پنگو چاپ شد. می دانید چه رقمی می شد؟ 100000000000000000000؛ حالا فکرش را بکنید که این همه صفر تازه معادل 20 سنت آمریکا می شد! همین بود که خیلی زود پنگو کنار رفت تا جایش «فورینت» بیاید. آخر مگر می شود در کشوری هر 15 ساعت قیمت ها دو برابر شوند!

سکه های مقدس

سکه های مقدس

مردم میکرونزیا و پائولا در داشتن پول های عجیب و غریب رتبه خوبی دارند. پول های آنها فقط ظاهر ساده ای دارند اما در باطن این طور نیستند. مثلاً آنها سکه هایی دارند که رویشان نقشی از حضرت مریم (س) و نوشته های انجیل است. سکه های نقره ای که در ظاهر با سکه های معمول کشورهای دیگر فرقی ندارند اما روی آنها محفظه شیشه ای کوچکی قرار دارند که در آن مقداری از آب مقدس ریخته اند.

پول های عصر حجری

پول های عصر حجری

باورتان می شود هنوز مردمی هستند که از پول سنگی برای داد و ستد استفاده می کنند؟ «جزایر سلیمان» جای عجیبی است. هنوز کلی جای ناشناخته دارد و کلی مردم به دور از تمدن. در این جزایر مردم هنوز از پول های سنگی استفاده می کنند؛ البته نه به اندازه سنگ ریزه. پول مردم جزایر سلیمان گاهی قطعه سنگی با قطر یک متر است که مردم آن را از دل دریا استخراج می کنند. این سنگ های خاص که در میان آنها سوراخی قرار دارد، ارزش زیادی دارد. این پول های سنگی که به زبان محلی ها به «رای» معروف است، در زمان جنگ جهانی دوم برای ژاپنی ها کلی سود داشت. آنها این سنگ ها را از مردم بومی می گرفتند و به عنوان لنگر استفاده می کردند یا در کارهای ساختمانی به کار می بردند. غافل از این که مردم بومی جزایر، جانشان به این سنگ ها بسته است.

پول برای معامله با فضایی ها!

پول برای معامله با فضایی ها!

فکرش را کرده اید که اگر روزی آدم فضایی ها روی زمین بیایند و با خودشان بار و بنه برای فروش داشته باشند. آن وقت باید چطور از شرمندگی شان در بیاییم؟ شما شاید به این جای کار فکر نکرده باشید ولی هستند دانشمندانی که از مدت ها پیش به فکر این لحظه ناب بوده اند. آنها در واقع سکه هایی طراحی کرده اند که وقتی آدم فضایی ها پایشان به زمین باز شد، بتوان به آسانی با آنها وارد معامله شد. هر کدامشان هم آلیاژ خاصی دارند و ارزش متفاوتی!

این سکه با خودش حرف می زند

این سکه با خودش حرف می زند

مغولستان در سال 2007 میلادی (1386) دست به کاری زد که مردم دنیا انگشت به دهان ماندند. آنها سکه ای ضرب کردند با تصویری از «جان اف کندی»، رئیس جمهور سابق آمریکا، اسم این سکه هم «500 توگریکی» مغولی بود. حالا چرا تصویری از جان اف کندی آن هم سال ها بعد از مرگ او روی سکه ها آمده، بماند. مغولی ها کلا به کندی ارادت دارند. - به خاطر فعالیت هایی که برای صلح در این کشور کرد - اما مسئله عجیب این سکه ها حرف زدن شان بود. بله! روی این سکه ها دکمه کوچکی قرار داشت که با فشار دادن آن سخرانی مشهور او به اسم «من یک برلینی هستم» شنیده می شد!

 

منبع: همشهری دانستنیها

نویسنده
تاریخ ارسال
بازدید 4368
/05102016-عجیب-ترین-سکه-ها-و-اسکناس-های-جهان.html
logo
سکه ها

عجیب ترین سکه ها و اسکناس های جهان

عجیب ترین سکه ها و اسکناس های جهان423283
«بهانه ای برای تجلیل و ادای احترام به شخصیتی که نام کشور زادگاهش کلمبیا را در جهان سربلند و از نیمه قرن...

دیدگاه ها

*****
جالبه من سکه آب مقدس رو به تازگی خریدم
*****
هیچ زیبایی در این سکه واسکناس ها دیده نمیشه .شاید برای طراحی وقت کمی میزارن .
زیباترین سکه ها و اسکناسهای دنیا سکه های دوران رضا شاهه
*****
جالب و زیبا بود.
راستی بسته پستی شما به دستم رسید راستش اصلا فکرش رو نمیکردم سکه ها به این کیفیت باشن. دسستون واقعا درد نکنه. خیلی خیلی راضی بودم از خریدی که کردم. سربلند باشید
*****
بسیار جامع وجذاب هست.
*****
جالب بود.
*****
عالی بود. واقعا زیباست.

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.