لطفا منتظر بمانید...

سکه های تقلبی در زرگری ها و صرافی های مجاز

iran gold coin سکه طلا ایران

مدتی است که گفته می شود مردم ایران به خریدن جنس تقلبی اما ارزان عادت کرده اند. این مساله را می توان از برند سازی های نزدیک به نام اصلی در بازار لوازم خانگی و حتی تلفن همراه و خرید پوشاک و کیف و کفش بی کیفیت به خوبی دریافت.

به گزارش فردا، مدتی است که گفته می شود مردم ایران به خریدن جنس تقلبی اما ارزان عادت کرده اند. این مساله را می توان از برند سازی های نزدیک به نام اصلی در بازار لوازم خانگی و حتی تلفن همراه و خرید پوشاک و کیف و کفش بی کیفیت به خوبی دریافت. حتی خرید لباس ها و لوازم چینی درجه 3 با اطلاع از بی کیفیتی آنها به قیمت ارزان تر نیز نشانه ای خوب برای درک این مساله است. با این حال بین این مساله که با آگاهی یک جنس تقلبی را خریداری شود تا اینکه که کالایی تقلبی را به اسم اصل به شما بفروشند، تفاوت از زمین تا آسمان است. مثلا اگر یک کیف برند با قیمت بالا خریداری شود و بعد کشف شود که مارک روی کیف قلابی است یا اگر یک عطر با قیمت گزاف خریداری شود و معلوم شود در پایین شهر تهران پر شده است! عطری که جعبه و پلمپ دارد! این اتفاق مدت هاست در خصوص سکه های طلا نیز رخ می دهد.

سکه هایی که این روزها برای هدیه دادن مشتری زیادی دارند و از کادوی عروسی گرفته تا مهریه و حتی در تولدها و به دنیا آمدن نوزادان به عنوان هدیه با کلاس و با پرستیژ، با قیمت مصوب در بازار خریداری می شوند اما صاحب هدیه بعد از دریافت آن وقتی قصد فروش آن را دارد با جمله هایی از قبیل: وزن سکه از وزن روی وکیومش کم تر است، یا اینکه این سکه پلمپ بانک مرکزی نیست و ارزان است، مواجه می شوند.

کار به جایی رسیده که حتی برای خرید سکه، حتی به سکه های وکیوم شده و پلمپ شده نیز نمی شود اعتماد کرد چرا که ممکن است عده ای سودجو از نام سکه فروشان معتبر در بازار استفاده کرده باشند و سکه های تقلبی و یا سکه هایی با وزنی کمتر از سایر سکه ها را همراه با پلمپ روانه بازار کرده باشند.

بارها و بارها پیش آمده که با خرید سکه از یک طلا فروشی و صرافی معتبر، وقتی بعد از چند وقت برای فروش آن سکه مراجعه می شود، خریدار مصرانه می گوید این سکه بانکی نیست و پلمپش هم جعلی است.

کافی است کاغذ خرید و یا به اصطلاح رسید خرید را نگه نداشته باشید. بدون داشتن کاغذ خرید، حتی با مراجعه به محل خرید سکه نیز نمی توان اثبات کرد که این سکه از همان طلا فروشی و یا صرافی تهیه شده و باید ضرر و زیان زیادی را تحمل کرد. البته گاهی با داشتن کاغذ خرید نیز طلافروشی ها و صرافی ها زیر بار خرید مجدد سکه با قیمت سکه بانکی نمی روند و کار به شکایت به اتحادیه ها و شکایت قضایی هم می رسد. این در حالی است که سکه های طلا با وزن کمتر مثل سکه های یک گرمی ضرب بانک مرکزی، شماره سریال نیز دارند که در کاغذ خرید آنها درج می شود و جای هیچ انکاری را باقی نمی گذارد اما برای سکه های ربع، نیم و تمام این اقدام از سوی بانک مرکزی انجام نشده است.

محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه طلا و در این خصوص می گوید: برخی از خریداران سکه با این بهانه به دنبال خرید سکه ها به میزانی کمتر از قیمت رایج در بازار هستند، اقدام به خرید این سکه ها می کنند، بنابراین شما باید علاوه بر اینکه مواظب باشید تا به دام دلالان و فروشندگان سکه های تقلبی نیفتید، باید مواظب خریداران سکه ها نیز باشید!

البته گویا سکه های تقلبی و سکه های کم وزن تر از سکه های رایج در بازار را نمی توان از همه جا تهیه کرد اما با این حال این امر دلیل خوبی برای بی توجهی مسئولین به خصوص در بانک مرکزی نیست. از سوی دیگر این تمام ماجرای خرید سکه نیست. در فروش سکه به نوع دیگری هم تقلب می شود و آن هم این است که درباره سال ضرب و عیار سکه ها موقع خرید سکه به خریدار توضیح داده نمی شود.

به این معنا که به عنوان مثال وقتی برای خرید ربع سکه وارد یک طلا فروشی یا صرافی می شوید و می گویید یک ربع سکه می خواهید، معمولا یک ربع سکه به شما داده می شود که پلمپ شده، پول را حساب می کنید و خارج می شوید غافل از اینکه ممکن است سال ضرب سکه قدیمی باشد که از نظر وزنی، با وزن کمتری در سال های گذشته ضرب شده یا از نظر عیار پایین تر است و قیمت کمتری در هنگام فروش دارد. در هر حال از این دست تقلب ها در بازار سکه زیاد است و ای کاش هم اتحادیه طلا و جواهر تهران و هم بانک مرکزی تدابیر جدی در خصوص این تخلفات بیاندیشند که مردم بیش از این دچار ضرر و زیان نشوند.

منبع: فردا

نویسنده
تاریخ ارسال
بازدید 2106
/04042016-سکه-های-تقلبی-در-زرگری-ها-و-صرافی-های-مجاز.html
logo
سکه ها

سکه های تقلبی در زرگری ها و صرافی های مجاز

سکه های تقلبی در زرگری ها و صرافی های مجاز640360
مدتی است که گفته می شود مردم ایران به خریدن جنس تقلبی اما ارزان عادت کرده اند. این مساله را می توان از برند...

دیدگاه ها

نقد یا نظری ثبت نشده است، شما اولین باشید

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.