لطفا منتظر بمانید...

تبلیغات

تکذیب کشف سکه طلا در اطراف تخت جمشید

کشف کوزه سفالی تاریخی در مرودشت فارس

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: کوزه تاریخی پیدا شده توسط یک کشاورز مرودشتی در اطراف تخت جمشید پر از گل و لای بوده و وجود سکه در آن صحت ندارد.

مسعود رضایی منفرد افزود: یک کشاورز در یکی از روستاهای اطراف مجموعه جهانی تخت جمشید در حین شخم زدن زمین کشاورزی خود، یک کوزه سفالی کشف کرد و برای خارج کردن آن از دل خاک این موضوع را به نیروهای یگان حفاظت این مجموعه اطلاع داد.

وی بیان کرد: ماموران این یگان پس از حضور در زمین مورد نظر، کوزه یاد شده را که سالم و پر از گل و لای بود از دل خاک خارج کردند و آن را به محل موزه تخت جمشید انتقال دادند.

رضایی منفرد اظهار داشت: بررسی های لازم برای تعیین قدمت این کوزه و اینکه به چه دوره تاریخی تعلق دارد از سوی کارشناسان میراث فرهنگی در حال انجام است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، خبری را که بتازگی در برخی از فضاهای مجازی مبنی بر اینکه در این کوزه مکشوفه سه هزار سکه طلا وجود داشته، رد کرد و گفت: این خبر شایعه ای بیش نیست و درون این کوزه فقط گل و لای بوده است.

رضایی منفرد افزود: کارشناسان میراث فرهنگی هنوز سکه ای که متعلق به دوران ایران باستان باشد نیافته اند و چنین سکه ای در موزه مجموعه جهانی تخت جمشید وجود ندارد.

یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال 1979 میلادی با شماره 114 در سازمان جهانی علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.

سلسله هخامنشیان از سال 330 تا 550 پیش از میلاد در ایران حکومت کردند.

مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله 60 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

 

منبع: ایرنا

نویسنده
تاریخ ارسال
بازدید 3680
/03032016-تکذیب-کشف-سکه-طلا-در-اطراف-تخت-جمشید.html
logo
سکه ها

تکذیب کشف سکه طلا در اطراف تخت جمشید

تکذیب کشف سکه طلا در اطراف تخت جمشید500400
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: کوزه تاریخی پیدا شده توسط یک کشاورز مرودشتی در اطراف تخت جمشید پر از...

دیدگاه ها

*****
اسكندر هر چي بود و نبود را جارو كرد با خودش برد حتي فكر ميكرد شايد زير زمين و اطراف تخت جمشيد ممكنه چيزي دفن شده باشه بخاطر همون ماه ها افراد زيادي رو مامور كندن زمين كرد ولي چيزي پيدا نكرد خلاصه شب و روز دنبال اموال شاه هان ايران بود حتي گفته شده بعد ها يكي از سرداران اسكندر كه به تخت جمشيد امد براي يافتن گنج خيالي و پنهان شده داريوش سوم سال ها كارش شده بود جستجو براي يافتن اون
*****
سلام به همه.اگر به اصول اولیه باستان شناسی اشنا باشیم می دانیم که سکه ها را در کوزه های کوچک نگهداری می کرده اند حتی کشف سکه در حجم بالا در کوزه های کوچک ولی متعدد پیدا شده. اینگونه کوزه های بزرگ معمولا محل ذخیره گندم یا بغولات بوده است.
*****
چه جالب که هر چی تو تخت جمشید پیدا میکنن یا گله یا آشغاله یا یه چیز به درد نخوره بعدا تو موزه های خارجی اشیا یافت شده از تخت جمشید میتونن به صورت مستقل یه سالن تشکیل بدن روز به روزم بهشون اضافه میشه...
با این وضع از تخت جمشید فقط دو تا ستون و چند تا دیوار و پله مال ماست دیگه
*****
یعنی تو این سالها که مجموعه جهانی تخت جمشید شکل گرفته یک سکه هم یافت نکردن! مگه میشه؟ مگه داریم؟

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.