لطفا منتظر بمانید...

پرسش: سکه 10 تومان نقره ناصرالدین شاه ضرب زمان پهلوی با قالبهای دوگانه یا مول

متن پرسش: با اجازه میخواستم در مورد 10 تومان ناصرالدین شاه که در زمان پهلوی توسط و با اجازه ضرابخانه مجددا ضرب شد به صورت مختصر تصاویری ارایه و توضیحاتی کوتاه عرض کنم. در ضرب زمام پهلوی از قالبهای مول و متفاوت برای ضرب این سکه استفاده شد. از تعداد و تیراژ ضرب ظاهرا اطلاعی نیست. به سکه هایی که با اجاازه و نظارت دولت و ضرابخانه مجددا ضرب میشوند Novodel or Early restrike از لحاظ فنی گفته میشود. سکه های NOVODEL نقش بسیار مهمی در سکه های تزاری روسیه و اتحاد جماهیر شوروی دارند. سکه NOVODEL تعریف مهمتر و جامعتری دارد که در آینده خدمتتون مفصلا شرح میدم.

تصویر میول 10تومان ناصرالدین شاه زمان پهلوی رو خدمتتون ارایه میکنم. سوالی در این زمینه باشه در خدمتم
0 رای مثبت

پاسخ ها (12):

مبحث بسیار مهمی در اینجا مطرح شده و بنده به نوبه خود از جناب شریف زاده که بانی طرح این مسئله شده اند سپاسگزارم. بحث و تبادل نظر در این باره بسیار خوب است و ارزنده.

سکه های فیک ، کپی و novodel ، counterfeit ، restrike یا هر نام دیگری که دارند به نوعی می توان گفت وجاهت قانونی داشته در کشورهایی غیر از کشورهای مبدا و با هدف ارائه به توریستها در موزه ها یا بازارهای توریست پذیر، تولید میشوند. یعنی کارگاه های تولید کننده مجوز ضرب مدال یا سکه را با کمی تغییر جزئی مانند مواردی که جناب شهریاری و جناب شریف زاده اشاره داشته اند از کشور خودشان و نه از دولت مبدا بر اساس قوانین بین الملل گرفته اند.
مثلا در این مجوزها آمده که تولید کننده اجازه ندارند دقیقا عین مدال یا سکه کشور خود و دیگر کشورها را ضرب کند. یا مثلا اگر اصل سکه ای از جنس طلا است باید از جنس دیگری تولید شود.
فرض کنید شما به عنوان یک ایرانی برای تفریح به کشور ترکیه سفر می کنید و علاقمندی کمی هم به میراث فرهنگی و موزه گردی یا گشت و گذار در بازارچه های محلی دارید. وقتی یک سکه ای که رنگ و بوی ایرانی دارد را می بینید قطعا دوست دارید به عنوان سوغاتی خرید نمایید.

اما واقعا سکه های ایرانی که در کشورهای دیگر مانند کشور چین، کپی و تولید شده و وارد کشور گردیده چه شرایطی پیدا کرده است؟ آیا جزء اینکه در نهایت منجر به کلاهبردای های ریز و درشت شده است، اتفاق دیگری رقم خورده است؟
همچنین وجود این مدل مجوزها دلیل بر این نیست که دولت ایران برای مدالی که مورد نظر جناب شریف زاده هست (مدال ناصری میول) هم مجوزی صادر کرده یا به رسمیت شناخته است. پس چیزی که رسمیت ندارد ، از نظر بنده فیک و کپی یا هر اسم دیگری که می شود روی آن گذاشت است.
همچین جناب شریف زاده مثال هایی برای روشنتر شدن موضوع از سکه های خارجی به همراه تصویر ارسال فرموده اند. اما این مثال ها برای مدال ناصری یادشده صدق نمی کند حتی اگر در پک شرکت NGC باشد.
7 رای مثبت
اگر سند یا مدرکی در اختیار دارید ارائه فرمائید.
مهم نیست این مدل مدال ها چه زمانی ضرب شده اند. در زمان قاجار ، پهلوی یا حاضر!، نکته مهمی که وجود دارد این است که، این مدال و نظایر آن ، کاملا تقلبی و بدون اطلاع ضرابخانه یا نهاد دیگر دولتی ضرب شده اند. مطرح کردن هر نوع توضیح (در این موارد خاص) بدون سند ، متاسفانه قابل استناد نیست.
2 رای مثبت
سلام
پیرو فرمایش جناب موسوی ، اضافه کنم که این سکه یا مدال های novodel یا early restrike که معادل فارسی آن میشود ضرب مجدد جدید ، به هیچ وجه اصیل نیستند.
این ها برای فروش به مجموعه دارانی که قدرت خرید سکه اصلی را ندارند و یا حتی موزه ها به عنوان نمونه و برای تماشا و با تاکید بر اینکه اینها اصلی نیستند بلکه ضرب مجدد هستند و البته قانونی ، ضرب میشوند.
یعنی خریدار ، چه مجموعه دار و چه موزه ، با علم به اینکه اینها دوباره ضرب شدند ، و با قیمت خیلی پایین تر ، اقدام به خرید میکنند
در اکثر موارد نشانه هایی در سکه یا مدال و یا حتی عنوان کپی را در جایی از سکه میگذارند که کسی به اشتباه نیفتد و یا سوء استفاده نشود
به هر روی در مجموعه داری ، این تیپ سکه ها به هیچ وجه قابل مقایسه با سکه های اصیل نیستند
2 رای مثبت
تصویر دیگری از اسلاب سکه میول 10 تومان ناصرالدین شاه که زمان پهلوی ارایه شده خدمتتون عر میکنم
0 رای مثبت
با سلام و احترام این مدال توسط کارشناسان NGC تایید شده اند. تصاویر تایید شده رو خدمتتون ارسال میکنم
0 رای مثبت
که توسط NGC تایید و اسلاب شده اند . مربوط به درخواست استاد موسوی برای اثبات دلیل ادعایم
0 رای مثبت
تصویر الصاق شده
0 رای مثبت
منظور بنده سند رسمی و دولتی از ضرابخانه تهران می باشد. کارشناسان NGC هم برای گفته هایشان باید سند داشته باشند.
به نظر بنده بزرگترین سند ، خود همین مدالها هستند. و اگر در ضرابخانه رسمی و با همان قالب های اصلی ضرب شده اند پس چرا کیفیت ضرب بسیار بد و فاکتورهای تقلبی بودن را دارند؟
0 رای مثبت
در تکمیل توضیحات جنابعالی باید عرض کرد که این مدال توسط دولت ، ضرابخانه و نهاد رسمی ضرب نشده است. و تولید کارگاه های شخصی و غیر رسمی و کپی از روی اصل مدال می باشد. که در واقع همان تقلبی شناخته می شود.
0 رای مثبت
با اجازه از استاد موسوی عزیزم، من با فرمایش جناب شهریاری موافق ترم.

novodel از لحاظ تعریف توسط ضرابخانه رسما تایید و ضرب میشود اما با نمونه اصلی اختلاف قیمت بالایی دارد اما counterfeit تقلبی نیست. fake یا همون تقلبی مطلقا بی ارزش و فاقد وجاهت قانونی است.

هماانطور که جناب شهریاری فرمودن نودل غالبا در لبه ها یا بخشی از سکه نشانه نودل بودن داارد اما بازهم میتواند بسیار ارزشمند باشد . مثلا سکه یادبود پیروزی در نبرد گانگوت روسیه که novodel هست در کیفیت بانکی 10 تا 20 هزار دلار ارزش دارد

در نهایت fake یا counterfeit کلا با novodel متفاوت هست.

از نظرات اساتید عزیز بینهایت ممنونم و خوشحال میشم نظراتشون رو بدونم
0 رای مثبت
سکه معروف به گانگوت توسط نیکلای دوم ضرب شد اما تعداد بسیار کم ضرب شده همان زمان از بین رفت. سپس ضرابخانه با اجازه دولت مجددا تعداد بسیار محدودی ضرب کرد که امروزه بسیار با ارزش هست و در کیفیت پروف حدود 10 تا 20 هزار دلار ارزش دارد.
0 رای مثبت
با سلام بسیار لذت بردم از گفتگوی اساتیدبزگوارار
0 رای مثبت

جهت ثبت پاسخ به این پرسش لطفا وارد حساب کاربری خود شوید و یا ثبت نام کنید