1
عجیب ترین پولهای جهان
باسلام
عجیب ترین پولهای جهان
امروزه استفاده از کارت‌های بانکی، کیف پول الکترونیکی و حتی ارزهای دیجیتال در بسیاری از تراکنش‌های مالی و پولی رایج شده است. با وجود این، این واقعیت از بین نمی‌رود که برخی از عجیب‌ترین پول‌ها هنوز در برخی از کشورها در حال گردش هستند!
در طول تاریخ، انسان‌ها وسایل و اقلام زیادی را برای استفاده به عنوان پول و برای پرداخت هزینه‌ کالاهای مطلوب خود ایجاد کرده‌اند.
بسیاری از آن سکه‌های تاریخی جای خود را به پول‌های امروزی دادند، اما برخی از آنها هنوز در حال گردش هستند!
عجیب ترین سکه ها و پول هایی که مردم در گذشته و حال استفاده می‌کردند؛
۱. سنگ‌های رای در جزیره یاپ
حدود پانصد سال پیش، این سنگ‌ها به عنوان ارز در جزیره یاپ که امروزه به آن ایالت فدرال میکرونزی می‌گویند، استفاده می‌شدند.
قطر این سنگ ها به حدود ۱۲ فوت می‌رسد و می‌تواند تا هشت تن وزن داشته باشد.
جالب اینجاست که امروزه مردم این منطقه هنوز برای این سنگ‌ها ارزش قائل هستند، سنگ‌هایی که تاریخ مختصری از منطقه را دارند و از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.
۲. پول اضطراری در آلمان
مدت‌ها قبل از معامله یورو، آلمان پس از جنگ جهانی دوم دوره‌ای از تورم فوق‌العاده را تجربه کرد و اشکال غیرعادی ارز ظهور کرد.
زمانی که جنگ اقتصادی آلمان را به هم ریخت، مقامات محلی روی هر چیزی که می‌توانستند، از چوب و ورق آلومینیوم گرفته تا ملحفه‌های ابریشمی، پول چاپ کردند.
به این شکل پول «نوتگلد» می‌گفتند که به معنای «پول اضطراری» است.
۳. دلار استرالیا
هرچند معمولاً دلار استرالیا در بین ارزهای عجیب و غریب نیامده‌، با این حال متمایز است.
دلار استرالیا به دلیل طراحی پیچیده آن کاملا ضد آب است و جعل آن بسیار دشوار است. اسکناس‌های استرالیا نیز از پلیمر، ماده‌ای موم مانند ساخته شده‌اند؛ استرالیا در واقع اولین کشوری بود که در سال ۱۹۸۸ استفاده از اسکناس‌های پلیمری را آغاز کرد.
به زودی، کشورهای دیگر از جمله کانادا، ویتنام و چین نیز از این روش پیروی کردند.
پول استرالیایی همچنین دارای یک اثر سه بعدی است که در آن اقلام موجود در صورتحساب ها حرکت می‌کنند.
۴. دونگ ویتنامی
هرچند دونگ ویتنامی در سه می ۱۹۷۸ راه اندازی شد، به دلیل طراحی کارآمد آن یکی از پیشرفته‌ترین معاملات کاغذی در جهان به شمار می‌آید.
تصویر کنونی روی دونگ رئیس جمهور سابق این کشور را به سبک پرتره نشان می‌دهد. همچنین دارای گرافیک خط پیچیده‌ای است که به عنوان "چاپ میکرو" شناخته می‌شود. پول ویتنامی همچنین حاوی حداقل دو رمز امنیتی است که جعل را دشوار می‌کند.
۵. سکه‌های برش‌خورده کنگو
در کشور آفریقایی زئیر، که اکنون به نام جمهوری دموکراتیک کنگو شناخته می شود، رژیم جوزف موبوتو در سال ۱۹۹۷ شکست خورد. دولت جدید ناگهان در شرایط دشواری قرار گرفت، زیرا به پول نیاز داشت؛ اما در اسناد دولتی عکس های موبوتو درج شده بود.
بنابراین، آنها برای اینکه بتوانند اسکناس‌های جدید را طراحی و چاپ کنند، چهره موبوتو را از روی اسکناس‌ها بریدند و او را به شخصیتی بی‌سر تبدیل کردند.
شما هنوز هم می‌توانید این سکه‌ها را برای فروش در حراج‌های آنلاین پیدا کنید، و ارزش این پول‌ها در حال حاضر بیشتر از سال ۱۹۹۷ است.
۶. مکعب‌های چای باستانی، عجیب‌ترین سکه‌های تاریخ چین
از قرن نهم تا نوزدهم، چای به قدری ارزشمند بود که در سراسر آسیا از آن به عنوان پول استفاده می‌شد.
به ویژه مردم چین، مغولستان و تبت با فشار دادن برگ‌های چای و ریختن آنها در قالب فلزی، «قالب های چای» درست می‌کردند. سپس از این مکعب‌ها به عنوان ارز استفاده می‌شد.
ارزش اسمی هر آجر با توجه به نوع کاغذهای استفاده شده در ساخت آن متفاوت بود. مردم در واقع ترجیح می‌دادند پول‌هایی را در قالب بریکت‌های چای دریافت کنند، تا چای هم بنوشند.
۷. عجیب‌ترین سکه‌های جزایر کوک با رنگ‌های روشن
جزایر کوک مجموعه‌ای متشکل از پانزده جزیره دور افتاده در اقیانوس آرام جنوبی است. مردم این جزایر امروزه از دلار نیوزلند استفاده می‌کنند و دلارهای بومی منسوخ شده‌ است. با این حال، دلار جزیره کوک و سکه‌های مربوط به آن به دلیل سبک منحصر به فرد خود در قرن بیستم مشهور شدند. واحد پول غیرعادی این کشور شامل سکه‌های مثلثی رنگ روشن و اسکناس‌هایی با تصاویر منحصربفرد بود.
۸. راند آفریقای جنوبی
راند نام واحد پولی آفریقای جنوبی است. این پول آفریقای جنوبی در سال ۱۹۵۶ پس از تصمیم مقامات برای توقف استفاده از پوند انگلیس ایجاد شد.
در سال ۲۰۱۲، مجموعه‌ای از مقالات حاوی چهره نلسون ماندلا منتشر شد. این اسکناس‌ها اغلب به عنوان "راندل" شناخته می‌شوند. برگ‌های رنگارنگ نیز دارای حیوانات مختلف بومی آفریقای جنوبی از جمله شیر، فیل و کرگدن است.
۹. اسکناس‌های عمودی کانادایی
در سال ۲۰۱۸، کانادا از طرحی برای یک اسکناس جدید ۱۰ دلاری رونمایی کرد. این اسکناس، ویولا دزموند، فعال حقوق مدنی کانادایی را به تصویر می‌کشد و اولین اسکناس عمودی این کشور است که آن را به یکی از عجیب‌ترین ارزهای رایج امروزی تبدیل کرده است!
انجمن بین المللی اوراق بهادار بانکی، ارز ۱۰ دلاری کانادا را به عنوان بهترین اوراق قرضه بانکی سال ۲۰۱۸ شناسایی کرد.
امیدوارم مفید واقع شد باشد