لطفا منتظر بمانید...
تبلیغات

ونون یکم

/ancient-coins/اشکانیان/ونون-یکم.html2012-09-25
logo
سکه ها

ونون یکم (8 تا 12 میلادی)

ونون یا ونن پسر بزرگ فرهاد چهارم بود که در زمان پادشاهی او به همراه سه تن از برادرانش از سوی پدر به روم فرستاده شده بود. پس از آنکه بزرگان اشکانی در طی شورشی ارد سوم را در شکارگاه کشتند. مجلس مهستان رای داد که کسی را به نزد قیصر روم فرستاده و ونن را که پسر بزرگتر فرهاد چهارم بود به ایران بخواهند تا به سلطنت بنشیند. اگوست قیصر روم نیز این مسئله را با خشنودی پذیرفت . ونن به ایران آمد اما از آنجا که در روم تربیت یافته بود ، ملایمت و رفتار عجیبی داشت. به شکار ، تجمل و سواری علاقه چندانی نداشت و در کوچه ها ساده و بی پیرایه حرکت می کرد ، بدین ترتیب چون رفتار ونن با آداب دربار اشکانی همخوانی نداشت ، بزرگان به تدریج برآشفتند و او را لایق سلطنت ندانستند و اعلام کردند که چون او زیر سایه قیصر روم بزرگ شده بود ، پس در سیاست نیز مطابق میل او رفتار خواهد کرد .

سرانجام بزرگان فردی به نام اردوان را به سلطنت دعوت کردند ، اما در جنگی که بین اردوان و ونن روی داد چون مردم قلبا با ونن بودند ، اردوان شکست خورد اما در جنگ دوم پیروز شد و ونن به سلوکیه گریخت ، در انتها با توافقی که بین پادشاه روم و اردوان صورت گرفت ، ژرمانیکوس قیصر روم ، ونن را به سوی کلیکیه فرستاد و و ی در آنجا کشته شد. مدت حکومت ونن 4 سال از سال 8 تا 12 میلادی بوده است .

فهرست سکه های ونون یکم اشکانی
توجه: تمامی مطالب و تصاویر سکه های موجود در این صفحه، صرفاً جهت اطلاع رسانی در زمینه فرهنگی و تحقیقاتی است و برای خرید و فروش نیست.