لطفا منتظر بمانید...

تبلیغات

مرمت سکه های تاریخی مربوط به دوره الیمایی

مرمت سکه های تاریخی مربوط به دوره الیمایی

تعداد 71 سکه مفرغی تاریخی مربوط به دوران الیمایی (ایلیمایی یا عیلیمایی) مربوط به «سکه های کشف شده در اندیکا» در خرمشهر مرمت شد.

سکه های الیمایی در شهرستان اندیکا در شمال شرق خوزستان کشف شده بود که تعدادی از این سکه ها با هماهنگی میان پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرمشهر، به خرمشهر انتقال داده شد و پس از بررسی و آزمایشات اولیه، مشخص شد که در اثر خوردگی شدید در سطح سکه ها، نقوش قابل شناسایی نیستند.

با انتخاب روش مرمت مناسب برای سکه که تلفیقی از روش میکانیکی و شیمیایی بود، اقدامات مرمت مورد نیاز انجام شد.

زمان مرمت این سکه ها را سه ماه اعلام شده است: پاکسازی خوردگی ها و رسوبات، خارج کردن کلریدها (عامل اصلی خوردگی موجود در فلزات)، نمایان کردن نقوش سکه ها برای انجام مطالعات تاریخ نگاری، تثبیت وضعیت خوردگی فلز، ایجاد تمهیدات در کنترل شرایط محیطی آسیب رسان از اهداف مهم در مرمت سکه ها است.

الیمایی ها از بازماندگان حکومت ایلامی در دوران اشکانی بودند که جزو حکومت های محلی در منطقه زاگرس به شمار می روند به مدت 371 سال (از سال 147 پیش از میلاد تا 244 پس از میلاد) در آن نواحی حکومت کردند.

به گزارش ایرنا آثار تاریخی در طول هزاران سال به دلیل مدفون بودن در زیر خاک دچار فرسایش شده که این فرسایش در بعضی از آثار پس از مدتی کند، و در مواردی متوقف شده است بدین جهت که اشیا با محیط خود به تعادل رسیده اند.

هنگامی که اشیا در اثر کاوش باستان شناسی و با هر دلیل دیگری از خاک خارج شوند این تعادل از بین رفته و مجدد روند فرسایش آغاز می شود که بسته به حساسیت اشیا این تخریب تا از بین رفتن کامل شی می تواند ادامه داشته باشد.

فلزات از آن دسته آثاری هستند که وقتی از خاک خارج شوند تحت تاثیر شرایط محیطی جدید، روند خوردگی مجدد در آنها آغاز گذشته و در صورتی که اقدامات مرمتی و حفاظتی انجام نگردد ممکن است دچار آسیب دیدگی جدید شود به همین دلیل نیاز است اقدامات حفاظت و مرمتی بر روی این آثار صورت بپذیرد.

 

منبع: ایرنا

نویسنده
تاریخ ارسال
بازدید 2392
/18082016-مرمت-سکه-های-تاریخی-مربوط-به-دوره-الیمایی.html
logo
سکه ها

مرمت سکه های تاریخی مربوط به دوره الیمایی

مرمت سکه های تاریخی مربوط به دوره الیمایی600558
تعداد 71 سکه مفرغی تاریخی مربوط به دوران الیمایی (ایلیمایی یا عیلیمایی) مربوط به « سکه های کشف شده در...

دیدگاه ها

نقد یا نظری ثبت نشده است، شما اولین باشید

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.