لطفا منتظر بمانید...

سکه یادبود بارگاه حضرت فاطمه معصومه رونمایی شد

سکه 5000 ریال (پنج هزار ریال) بارگاه حضرت معصومه (س)

رونمایی از سکه 5 هزار ریالی منقش به تصویر بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه صبح امروز در شهر قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی توجه فرمائید:

این سکه به مناسبت میلاد باسعادت کریمه اهل بیت (س) توسط بانک مرکزی ضرب و امروز با حضور مسئولان کشوری و لشکری استان قم و بانک مرکزی از آن رونمایی شد. پیشنهاد ضرب سکه مذکور از طرف تولیت آستان مقدس مطرح شده و پس از تلاش های 4 ماهه در بانک مرکزی به مرحله ضرب رسید. مجید صنیعی رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی در این مراسم ضمن اشاره به ضرب سکه های یادبود به مناسبت های مختلف اظهار داشت: پس از انقلاب، سکه های یادبود زیادی در کشور ضرب شده و یکی از مهم ترین ملاک های انتخاب طرح سکه در بانک مرکزی، نشان دادن ارزش های اسلامی کشور بر روی سکه هاست. بر همین اساس، سکه های یک هزار ریالی به مناسبت عید قربان و غدیرخم، سکه 5 هزار ریالی هفته وحدت، سکه یک هزار ریالی نیمه شعبان، سکه یک هزار ریالی منقش به بارگاه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و سکه 5 هزار ریالی منقش به بارگاه حضرت معصومه (س) در بانک مرکزی طراحی و ضرب شده است.

صنیعی با بیان این که 2 میلیون قطعه از این سکه در شهر قم توزیع خواهد شد، افزود: تعداد 20 میلیون قطعه از این سکه در سال جاری ضرب خواهد شد و از آنجا که این سکه، سکه رایج کشور است در سال های آینده نیز به ضرب آن ادامه خواهیم داد. ایشان همچنین در اشاره به مشخصات این سکه گفت: سکه مذکور 5 هزار ریالی به رنگ نقره ای با وزن 10.1 گرم و قطر 29.3 میلی متر و با آلیاژ مس، روی و نیکل تهیه شده و پولک این سکه نیز توسط کارخانه مس شهید باهنر کرمان تولید شده است. خاطر نشان می سازد سکه، نقش اسناد تاریخی را دارد و به مناسبت های تاریخی مهم، سکه ضرب شده است. بانک مرکزی جمهوری اسلامی نیز با توجه به این موضوع و رویکرد چند سال اخیر بانک مرکزی مبنی بر ضرب اماکن متبرکه در کشور بر روی سکه ها، اقدام به ضرب و توزیع سکه های یادبود منقش به بارگاه حضرت فاطمه معصومه(س) کرده است.

 

پی نوشت: تاکنون 7 میلیون سکه با این طرح ضرب شده است.

 

سکه 5000 ریال بارگاه حضرت معصومه

 

سکه 5000 ریال بارگاه حضرت معصومه - جدید 2

 

سکه 5000 ریال بارگاه حضرت معصومه - جدید 3

 

سکه 5000 ریال بارگاه حضرت معصومه - جدید 4

نویسنده
تاریخ ارسال
بازدید 2162
/14092013-سکه-یادبود-بارگاه-حضرت-فاطمه-معصومه-رونمایی-شد.html
logo
سکه ها

سکه یادبود بارگاه حضرت فاطمه معصومه رونمایی شد

سکه یادبود بارگاه حضرت فاطمه معصومه رونمایی شد
رونمایی از سکه 5 هزار ریالی منقش به تصویر بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه صبح امروز در شهر قم برگزار شد. به...

دیدگاه ها

*****
عالیه
*****
درود
جسارتا عرض کنم عکس سکه هایی که در قاب چوبی از این سکه گذاشته اید ازجنس نقره بوده و به سفارش شهرداری قم ضرب شده است.


پاسخ:
مراسمی که در قم برگذار شده است، رونمایی از سکه رایج 5000 ریالی از آلیاژ مس، روی و نیکل می باشد. هیچ سکه نقره ای رونمایی نشده است. لطفا با دقت بیشتری اخبار را مطالعه نمایید.
به متن زیر توجه کنید:

شهردار قم با اشاره به اینکه سکه دیگر غیر رایج از جنس نقره و در تعداد محدود صرفاً به عنوان یادبود ضرب خواهد شد تصریح کرد: دستور ضرب آن توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صادر شده و در دست اقدام است.
وی گفت: با درخواستی که شهرداری از بانک مرکزی جمهوری اسلامی به عمل آورد این درخواست مورد موافقت قرار گرفت و در حال طی مراحل کاری برای طراحی و ضرب سکه از جنس نقره است.
دلبری در ادامه به ویژگی‌هایی که این سکه دارا است اشاره و خاطرنشان کرد: جنس این سکه از نقره خالص یعنی عیار 999.9 در 1000 بوده و وزن آن هم 25 گرم است و 40 میلیمتر قطر دارد و تصویر روی آن همان تصویر سکه رایج المعامله 5000 ریالی(تصویر بارگاه حضرت معصومه) البته در ابعاد بزرگتر طراحی شده است و متن پشت سکه نقره هم با متن عنوان قم حرم اهل بیت پیشنهاد شده و در پایین این متن، عنوان شهرداری قم با سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی حک خواهد شد.
دلبری با بیان اینکه شهر مقدس قم پذیرای طلاب علوم دینی و زائر و مسئولینی از اقصی نقاط جهان است؛ بیان داشت: تعدادی از این سکه‌ها به عنوان هدیه در نظر گرفته شده و به مهمانان رسمی اهدا می‌شود.

منبع: فارس
*****
باتشکر ازشهریارعزیز.نباید اجازه داد این زالوها روشت کنن ۳ عدد کافی از بانک بگیرید بهتر است ...
*****
ممنون از اطلاع رسانی سایت خوب سکه ها. امیدواریم بانک مرکزی به هدفش که آشنا کردن مردم با وقایع، ارزشهای اسلامی و غیره است نائل شود و سکه ها در انبار های دلالان به امید فروش و سود کلان خاک نخورد و به سرنوشت آمار و هفته وحدت دچار نشود.این فرصت را با اجازه شما غنیمت میدانم و از دوستان مجموعه دار خواهش میکنم سکه رولی و کارتنی نخرند و برای دلالان ، بازار و تقاضا ایجاد نکنند. برای یک مجموعه دار حداکثر دو سه تا از یک نمونه کافیست من نمیدانم یک کارتن سکه به چه درد میخورد که بعضی ها میخرند و آب به آسیاب دلالان میرزند

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.
اعداد در تصویر با صفحه کلید انگلیسی (EN) وارد شود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.