لطفا منتظر بمانید...
  • اشتراک کانال رسمی تلگرام

تشخیص طلا و نقره

راه های تشخیص فلز طلا و نقره

روش تشخیص طلا و عیار آن

برای تشخیص عیار طلا ، عواملی همچون سنگ محک و تيزآب (اسيد)، نیاز است.

سنگ محک: سنگي است سياه رنگ از جنس سيليسيوم و کوارتز که در شکل های مختلف در بازار وجود دارد و به نام سنگ ليدی هم شناخته می شود. در هنگام استفاده بايد دمای سنگ محک حدوداً به اندازه دمای بدن ، يعني 37 درجه سانتیگراد باشد.

تيزآب: در بعضي از کتاب ها به تيزآب سلطاني نامیده شده، که همان اسيد نيتريک خالص مي باشد که توسط محمد زکريای رازی کشف شده است. اين اسيد را در اصطلاح عاميانه بنام جوهر شوره مي شناسند تيزآب سلطاني +0.5 برای عيار 18(750) استفاده مي شود.(تیزاب های عیار های مختلف درصد متفاوتی دارند)

برای شناخت طلا ابتدا فلز مشکوک به طلا را روي سنگ محک، 20 بار ميکشيم (در صورتی که فلز سکه باشد، گوشه سکه که همان کنگره خارجی نامیده می شود را مورد اصابت با سنگ محک قرار دهید) سپس مقداری تيزآب عيار شده را روي آن ميکشيم (به اندازه يک قطره). واکنش يکي از موارد زير است.

1)هيچ واکنشي ديده نمي شود، در نتيجه فلز مربوطه طلايي با همان عيار تيزآب مي باشد.

2)رنگ در اثر کشيده شدن روي سنگ محک کم رنگتر مي شود، در اين حالت عيار فلز مربوطه پايين تر از عيار تيزآب مي باشد.

3)اثر روي سنگ محک بکلي محو ميگردد، که حاکي از اين است که فلز مربوطه يا اصولاٌ طلا نيست و يا داراي مقدار کمي طلا مي باشد که مي بايست با آزمايشات ديگري (ری گيری) مقدار آن مشخص شود.

روش ديگر اين است که روي قسمتي از فلز مشکوک به طلا را کمي سوهان ميکشيم (در صورتی که فلز سکه باشد، گوشه سکه که همان کنگره خارجی نامیده می شود را مورد اصابت با سوهان قرار دهید) تا چنانچه فلز آبکاری شده است، لايه آبکاری شده از بين برود. سپس در محل سوهان زده شده يک قطره (برای سکه کمتر از یک قطره) تيز آب عيار شده مي زنيم. واکنش يکي از موارد زير است.

1)هيچ اثري بر روي آن ندارد و اين نشان مي دهد که فلز طلا بوده و هم عيار و يا بالاتر از تيزآب مي باشد (توجه: فلز روی و کورم در برابر تيزآب واکنش نمي دهد که بر اساس رنگ و خصوصيت فيزيکي و شيميايي قابل شناخت هستند.)

2)محل مربوطه به روي فلز بر اثر آب سياه مي شود که هر چه سياهي بيشتر باشد نشان دهنده آن است که فلز طلا با عيار پايين تر از عيار تيزآب مي باشد.

3)براثر ريختن تيز آب محل به رنگ سبز به جوش مي آيد و بعد از پاک کردن تيز آب با يک دستمال محل براق مي شود. در اين حالت فلز مربوطه طلا نبوده و مقطع براق شده رنگ اصلي فلز را نشان مي دهد.

روش تشخیص نقره

در تعيين عيار نقره  به روش سنتي نيازي به سنگ محک يا نمونه هاي نقره نيست مصنوعات نقره در بازار ايران با عيارهاي مختلف ساخته و عرضه مي شوند، با افزودن مس در نقره، بسته به نسبت نقره و مس عيارهاي متفاوتي ايجاد می شود. در بازار ايران نقره خالص را با عیار 99.9 و در بازار های جهانی نقره خالص با عیار 999.9 می شناسند، که این دو هیچ فرقی با هم ندارند. سکه های ماشینی نقره در ايران با عيارهاي استانداردی همچون 90 یا 900 برای سکه های ماشینی قاجار و سری قدیم سکه های رضا شاه استفاده شده است. و عیار 82 یا 828  برای سکه های سری جدید رضا شاه (ریال) و عیار 60 یا 600 برای سکه های سری اول محمد رضا شاه ( 1322 تا 1330 ) استفاده شده است.

هرچه عيار نقره بالاتر باشد استحكام آن در مقابل اكسيداسيون بالاتر است ليكن استحكام مكانيكي كمتري خواهد داشت، برای تعيين عيار نقره جات كافي است با يک سوهان يک گوشه از سطح نقره را سائيده و يک قطره تيزآب خالص روي آن ریخته شود. با توجه به رنگ آن ناحيه در واكنش با اسيد و از روي تجربه عيار نقره تعيين مي شود. مثلاً نقره با عيار پايين تر از 84 دارای اثری با رنگ سبز متمايل به آبی خواهد شد در تشخيص عيار نقره با خلوص بالاتر تبحر بيشتری نياز است. البته این روش به هیچ عنوان برای سکه مناسب نیست، چون به سکه آسیب زیادی وارد می کند و در صورت کمیاب بودن سکه بیش از 50 درصد از ارزش آن میکاهد.

تشخیص سکه نقره برای افراد متخصص نیاز به هیچ گونه محکی ندارد، ایشان با دیدن سکه و بعضی از روشهای ساده مثل صدای سکه، نقره بودن سکه و حتی عیار آن را تشخیص می دهند. ساده ترین روش برای افراد ناوارد این است که مقداری مایع شوینده (وایتکس) را به نوک انگشت خود بزنند، بعد انگشت خود را به گوشه ای از سکه تماس دهند (تا آسیبی به سطح سکه وارد نشود). اگر سکه شما نقره با عیار بالا باشد کمتر از 10 ثانیه دچار تغییر رنگ خواهد شد و سیاه می شود. اگر عیار سکه پایین باشد بین 10 تا 30 ثانیه دچار تغییر رنگ خواهد شد و سیاه می شود. پس از مشاهده تغییر رنگ سکه را با آب و صابون بشویید. البته باز هم توصیه می شود از کارشناسان کمک بگیرید و از این روش استفاده نکنید.

 

دیدگاه ها

من یه سکه دارم زرد رنگ از کجا بدونم مسه یا طلاهستش خواهشا راهنمای کنید
یه حلقه پیداکردم روی سنگهای مثله برلیانه روش زرد رنگه داخلش مثله نقره یاطلاسفیده میدونید چیه ممنون
6432
یه سکه دارم میخوام بدونم اگر به اهن ربا بچسبه چی میشه
تقلبی یا اصلی خیلی برام سوال هست ممنون میشم


پاسخ:
بستگی به جنس سکه دارد، بعضی از سکه ها از جنس آهن ضرب شده اند و رسمی هم هستند، مانند سکه 50 دینار 1358. بطور مثال اگر سکه ای بطور رسمی با جنس مس ضرب شده باشد قطعا به آهربا نمی چسبد. مگر اینکه تقلبی در آن صورت پذیرفته باشد.
سلام دوست گرامی عذرخواهی میکنم مزاحم شدم سوال داشتم خدمت شما بعضی از دوستان سکه های زرد رنگ را به نقره ای تبدیل میکنند روش انجام این کار چطور است با تشکر

پاسخ:
اطلاعی نداریم.
با سلام یه انگشتر پیدا کردم ( زیر خاک ) با ریختن اسید روش رنگ تیزاب ابی شد ،ایا نقره است ؟چند عیار?
مطالب مفید بود
بهترین نوع انگشتر نقره عیارش چنده
باتشکر

پاسخ:
معمولاً عیار 925
متشکرم خوب وجامع مختصر ومفید بود
سلام.خیلی اطلاعات خوبی بود
سلام با تشکر از سایت خوبتان
من چند تا سکه محمد رسول الله دارم تاریخ روی آنها حک نشده چطوری متوجه شوم مربوط به چه دوره ای هستند.
با تشکر
ایمیل
آیا سکه های طلا تقلبی وجود داره که به تیزاب جواب نده و بوسیله آن نشه تشخیص داد...؟؟

ارسال جدید

روشی برای تشخیص کاربران انسانی از ماشین‌های خودکار.

تصویر کپچا

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید، نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مقاله یا مطلب بالا ارسال کنید.
 
ارسال رایگان
راهنمای استفاده لیست محصولات جدید همه محصولات موجود
جهت دریافت اخبار، فروش‌های ویژه و کد‌های تخفیف لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
enamad
 
فروش کتاب های تخصصی فروش کتاب های تاریخ شناسی